Rodzice, którzy nie mają możliwości wysłać zgłoszenia internetem, wciąż mogą to zrobić w sposób tradycyjny, składając podanie do przedszkola. Na elbląskie maluchy czeka blisko 4 tysiące miejsc, co oznacza że 82 procent dzieci zostanie objętych wychowaniem przedszkolnym.
czwartek, 08 marca 2012 15:07 UM Elbląg
Zapewnienie wychowania przedszkolnego mieszkańcom należy do zadań własnych gminy, dlatego w pierwszej kolejności do elbląskich przedszkoli przyjmowane są dzieci z terenu miasta.
(Zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)).
Po zakończeniu rekrutacji elbląskich dzieci, kiedy będziemy mieli orientację, co do ilości wolnych miejsc w przedszkolach, będzie można przyjąć dzieci z innych gmin.
Informujemy, iż samorząd elbląski nie może wykonywać zadań nałożonych przez prawo na inną gminę. Zadania w zakresie zapewnienia wychowania przedszkolnego nasz samorząd może przejąć jedynie w ramach porozumienia międzygminnego, zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.).
Mając na względzie rodziców zamieszkałych poza miastem, a dojeżdżających do pracy w Elblągu, zaproponowano władzom gmin: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Milejewo, Markusy, Tolkmicko, Pasłęk, Młynary i Rychliki zawarcie porozumień w celu zapewnienia wychowania przedszkolnego dzieciom rodziców dojeżdżających do Elbląga, zgodnie z wyżej przywołanym przepisem. Jest to jedyne słuszne rozwiązanie, jakie można było podjąć, by nie odsyłać dzieci z pobliskich gmin z elbląskich przedszkoli.
Dotychczas, zgodziły się podpisać porozumienia Gminy Tolkmicko i Markusy. Gmina Miasto Elbląg jest otwarta na współpracę z pozostałymi gminami.
W związku z przyjęciem dzieci spoza miasta do elbląskich przedszkoli, samorząd ponosi koszty w wysokości pół miliona złotych rocznie.
Napisz komentarz
Komentarze