Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 23:30
Reklama Advertisement

1 stycznia – ostatni gasi światło…

1 stycznia 1999 likwidacji uległo województwo elbląskie. Elbląg znalazł się w obrębie woj. Warmińsko-Mazurskiego z siedzibą w Olsztynie. Wywołało to spore niezadowolenie mieszkańców miasta. W wyniku reformy ponownie powstał powiat ziemski z siedzibą w Elblągu.
Kliknij aby odtworzyć

1 stycznia 1999  na skutek reformy administracyjnej kraju likwidacji uległo województwo elbląskie. Elbląg znalazł się w obrębie woj. Warmińsko-Mazurskiego z siedzibą w Olsztynie. Wywołało to spore niezadowolenie mieszkańców miasta. W wyniku reformy ponownie powstał powiat ziemski z siedzibą w Elblągu. Pierwszym starostą wybrany został Sławomir Jezierski z SLD.

Jedno z największych i najprężniejszych miast w regionie, Elbląg nie miał nigdy szczęścia do zaistnienia na mapie politycznej kraju. W średniowieczu musiał konkurować z Malborkiem, gdzie był potężny zamek i najpierw stolica państwa krzyżackiego, a później siedziba wojewody malborskiego. Po rozbiorach Polski, aby upokorzyć dumne miasto podporządkowano je władzom regencyjnym w Kwidzynie. W burzliwych czasach zmieniano granice i przerzucano nasze miasto a to do prowincji Prusy Wschodnie, a to znów Prusy Zachodnie. Wreszcie po wojnie, najpierw Elbląg znalazł się w granicach Okręgu Mazurskiego z siedzibą w Olsztynie, a od 7 lipca 1945 roku wszedł w skład utworzonego trzy miesiące wcześniej województwa gdańskiego.

1 czerwca 1975 roku wdrożono reformę administracyjną PRL i dwustopniowy podział (gmina, województwo). Elbląg stał się jednym z 49 miast wojewódzkich. Województwo elbląskie miało powierzchnię 6108 km2 i ponad 400 tys. mieszkańców. Miasto od dwóch lat dynamicznie rozwijało się. Były to skutki wdrożonej po wydarzeniach Grudnia 70 roku uchwały rządowej nr 40. Budowano nowe osiedla i nowe fabryki. Powstała fabryka domów i rozpoczęto budowę szpitala wojewódzkiego. Wyglądało na to, że nasze miasto miało szczególne względy u towarzysza Gierka i jego ekipy. Demografowie obliczyli, że to właśnie w Elblągu w lipcu 1976 roku urodzi się 34-milionowy Polak. Ba, sekretarz w swojej szczodrości szedł dalej i pozwolił na prace koncepcyjne nad przekopaniem Mierzei Wiślanej.

Województwo elbląskie przeżyło Gierka i stan wojenny i dotrwało do wolnej Polski. Wojewodami oprócz pierwszego – Leszka Lorbieckiego i wojennego – płk. Ryszarda Urlińskiego, byli elblążanie: Zdzisław Olszewski, Władysław Mańkut i Maria Piór. Marię Piór na to stanowisko 12 stycznia 1998 roku osobiście namaścił podczas swojej wizyty w Elblągu premier Jerzy Buzek. Rok później to właśnie Maria Piór „zgasiła światło”. Nie pomogły powoływane komitety, monity do władz i zwołane 10 października konsultacje społeczne. 1 stycznia 1999 roku wbrew woli mieszkańców Elbląg wszedł w skład województwa warmińsko-mazurskiego ze stolicą w Olsztynie. Tego dnia elbląscy strażacy z wielkim wzruszeniem odcinali znad wejścia do Urzędu Wojewódzkiego mosiężne litery. Scenę tę zarejestrowała kamera Telewizji Elbląskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama