Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 22:49
Reklama

2 stycznia – a mogła być akademia rolnicza…

2 stycznia 1950 po remoncie oddano do użytku gmach dawnego lazaretu przy ul. Długiej (dziś Komeńskiego) z przeznaczeniem na Centralną Szkołę Aktywu Rolniczego. Wśród licznych planów rozwoju Elbląga było utworzenie tu wyższej szkoły rolniczej.
2 stycznia – a mogła być akademia rolnicza…

2 stycznia 1950  po remoncie oddano do użytku gmach dawnego lazaretu przy ul. Długiej (dziś Komeńskiego) z przeznaczeniem na Centralną Szkołę Aktywu Rolniczego. Wśród licznych planów rozwoju Elbląga było utworzenie tu wyższej szkoły rolniczej.

Budynek Szpitala Wojskowego powstał w 1937 roku na potrzeby 21 Oddziału Sanitarnego niemieckiej armii. Był to nowoczesny na ówczesne czasy szpital z czterema oddziałami i miejscami na 900 łóżek (w czasie wojny było ich nawet 1900). Po wojnie szpital zajęli Rosjanie, a po ich wyjściu straż pożarna. Zarządzeniem z dnia 29 marca 1949 roku na bazie dawnych majątków ziemskich powołane zostały PGR-y (Państwowe Gospodarstwa Rolne). Aby wyszkolić kadrę do kierowania nimi rząd powołał Centralną Szkołę Aktywu Rolniczego w Elblągu. Na siedzibę szkoły przeznaczono budynek po dawnym lazarecie przy ulicy Długiej (dziś Komeńskiego).

Na kilkutygodniowe kursy do elbląskiej szkoły z całego kraju przyjeżdżali przyszli dyrektorzy i główni księgowi PGR-ów. Jednorazowo było ich do ośmiuset. Kadrę stanowili przedwojenni nauczyciele i instruktorzy. Przeniesieni z różnych stron Polski z całymi rodzinami, musieli się zagospodarować w nowych warunkach. Dla ich potrzeb, w niewielkiej willi na rogu ul. Długiej i Kochanowskiego powołano przedszkole. Powyżej prezentujemy zdjęcie przedszkolaków wykonane 1 czerwca 1951 roku na stopniach szkoły.

Wojsko szybko upomniało się o swój majątek. 14 grudnia 1951 roku zaczęto formować 110 szpital Garnizonowy z Przychodnią w Elblągu, by 1 stycznia 1952 roku wprowadził się on do opuszczonych przez CSAR obiektów. Szkołę natomiast przeniesiono na Dolny Śląsk do Bożkowa, gdzie stał niezniszczony pałac. Był on jednak mniejszy od elbląskiego lazaretu, więc w kursach uczestniczyło już tylko 250 do 300 kursantów.

O budynku Szpitala Wojskowego krążyło wiele legend. Pierwsza z nich opowiada, jakoby miał być budowany w kształcie swastyki. Rzeczywiście, główny gmach szpitala wpisuje się w tę figurę, ale południowa elewacja wykonana została z nasłonecznionymi balkonami, więc gdyby powstało ramię sfastyki, zniszczyłoby funkcjonalność obiektu. Inna legenda tyczyła podziemnych przejść i korytarzy, w tym połączenia z dworcem kolejowym. I tu jest ziarno prawdy. Obiekt budowany był tuż przed wojną z przeznaczeniem na szpital przyfrontowy. Są pod nim mocne piwnice i schrony. Jest też podziemny korytarz do willi, gdzie w opisywanym czasie było przedszkole. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama