Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 23:05
Reklama Advertisement

3 stycznia – przedpremierowy koncert

3 stycznia 1965 przedpremierowym koncertem w Elblągu zainaugurował swoją działalność zespół „Czerwone Gitary”. Zespół powstał tego samego dnia, a była to niedziela, w kawiarni „Crystal” w Gdańsku - Wrzeszczu.
3 stycznia – przedpremierowy koncert

3 stycznia 1965  przedpremierowym koncertem w Elblągu zainaugurował swoją działalność zespół „Czerwone Gitary”. Zespół powstał tego samego dnia, a była to niedziela, w kawiarni „Crystal” w Gdańsku - Wrzeszczu. 

Dlaczego właśnie w Elblągu odbył się pierwszy, jak można przypuszczać próbny koncert grupy? Pewnie dlatego, że nie chciano jeszcze pokazać się w Gdańsku, a Elbląg był blisko. Była tam publiczność i był (co nie jest bez znaczenia) sprzęt nagłaśniający i perkusja. Zespół wystąpił w składzie: Jerzy Kossela - gitara, śpiew, Krzysztof Klenczon - śpiew, gitara solowa, Bernard Dornowski - śpiew, gitara rytmiczna, Henryk Zomerski - gitara basowa, Jerzy Skrzypczyk (występował pod ps. Jerzy Geret) - perkusja. Trzy tygodnie później zespół zadebiutował już oficjalnie w Sopocie. Do składu dołączył ukrywający się pod pseudonimem przed nauczycielami Liceum Muzycznego Seweryn Krajewski, ps. Robert Marczak (źródło – Marek Gaszyński).

We wczesnych latach 60-tych przy ówczesnej ulicy 21 października – dziś Grobli św. Jerzego działał Międzyspółdzielczy Klub „Kosmos”. Elbląg był typowym miastem robotniczym na ziemiach odzyskanych. Garstka młodej inteligencji próbowała zmieniać oblicze miasta, organizując życie towarzyskie i kulturalne na poziomie znacznie wyższym, niż te, spod licznych w tamtych czasach budek z piwem. Ich areną był właśnie klub Kosmos. Początkowo w Kosmosie prowadzono typową działalność kulturalną dla dzieci i młodzieży. W piątki, soboty i niedziele organizowano tzw. „fajfy” – czyli potańcówki przy akompaniamencie zespołów młodzieżowych. Grupa entuzjastów zaczęła organizować wieczorki z muzyką, nagrywaną nocami w radio. Tak powstał „Teatrzyk Muzyki Mechanicznej - POPS”, a później El-Klub Jazzu Tradycyjnego. Na spotkania klubowe przychodziły tłumy młodzieży. Jeden z uczestników miał kuzyna w Anglii, który grał w zespole. Udało się, zespół ten przyjechał do Polski i w kwietniu 1965 roku dał kilka koncertów w Elblągu. Był to słynny „The Atoms”, który później wraz z Czerwono-Czarnymi udał się w trasę koncertową po Polsce i nagrał dwie małe płyty w Polskich Nagraniach.

Jednym z animatorów życia muzycznego w Elblągu był Stanisław Cejrowski (ojciec Wojciecha). Zesłany do Elbląga i do Zamechu z nakazem pracy, ostro rzucił się w wir promowania jazzu i dobrej muzyki. Gdy wyjechał do Warszawy i został szefem Agencji Koncertowej, nie zapomniał o swoich przyjaciołach, przysyłając do Elbląga na koncerty wielu markowych wykonawców. Ale czy maczał palce w elbląskim debiucie Czerwonych Gitar? – być może bezwiednie. Miał bowiem w tym czasie kontakty z wieloma muzykami i ich menedżerami, a trochę później sam opiekował się Niemenem i Akwarelami oraz grupą „No to co”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama