10 stycznia 1991 - Rada Miejska uchwaliła zasady przyznawania Nagród Prezydenta Elbląga. Z inicjatywą tą wystąpił radny dr Ryszard Tomczyk. Nagrody Prezydenta w założeniu miały być jednym z elementów w procesie budowania tożsamości Elbląga.
Kilka dni wcześniej w Sali Koncertowej im. Józefa Karpińskiego Zespołu szkół Muzycznych odbył się pierwszy Koncert Noworoczny w Wieczór Trzech Króli. Tak, jak Wiedeń ma Koncert Noworoczny 1 stycznia, tak Elbląg zapragnął mieć swoje artystyczne święto. Na dzień tego święta nieprzypadkowo wybrano 6 stycznia, czyli Trzech Króli. W naszym mieście były kiedyś silne tradycje trzechkrólewskie (nowomiejski kościół farny Trzech Króli, piękne ołtarze Trzech Króli, wreszcie pierwsze na ziemiach polskich przedstawienie dramatu Szekspira, właśnie w Elblągu). Przez 20 lat, bez względu na to, kto rządził miastem, 6 stycznia odbywał się Koncert Noworoczny, a na nim Prezydent Elbląga wręczał swoje doroczne nagrody.
Po raz pierwszy nagrody Prezydenta Elbląga wręczone zostały 6 stycznia 1992 roku. Otrzymali je: dr Aleksandra Gabrysiak – za niezwykłą postawę moralną i niesienie pomocy mieszkańcom Elbląga, dziecięca orkiestra Szkoły Muzycznej – za promocję Elbląga w kraju i za granicą oraz piłkarki EB Startu – za zdobycie tytułu Mistrzyń Polski. Odtąd co roku nagrody otrzymywali elblążanie i osoby związane z Elblągiem. Regulamin zmieniono, wprowadzając dyscypliny i kategorie aktywności społecznej i zawodowej. W 2000 roku do nagrody pieniężnej dołączono statuetkę zaprojektowaną przez Barbarę Lis-Romańczuk. W ciągu 20 lat wręczanymi w Wieczór Trzech Króli Nagrodami Prezydenta Elbląga uhonorowano ponad 140 osób.
Od dwóch lat Koncert Noworoczny nie odbywa się już w wieczór Trzech Króli.
Napisz komentarz
Komentarze