18 stycznia 1504 – w Elblągu przebywał Mikołaj Kopernik. Wielki astronom, lekarz, ekonomista i strateg, mimo że mieszkał zaledwie 30 km od Elbląga, w naszym mieście był tylko kilka razy. Czy aby na pewno, czy też po prostu o innych wizytach nie wiemy?
Czy w czasie swoich podróży do Krakowa, Padwy czy innych miejsc studiów Kopernik zaglądał do Elbląga? - nic nie można powiedzieć, bo nie ma na to dokumentów. Na pewno był tu 18 stycznia 1504 roku i przebywał cztery dni. Do Elbląga zjechał ze swoim wujem, Łukaszem Watzenrode na naradę w sprawie wysłania posłów do polskiego króla, aby ten przybył do Prus. Narada odbywała się w Ratuszu przy Starym Rynku.
Po raz drugi Mikołaj Kopernik w Elblągu przebywał w dniach 18-20 maja 1504 roku, podczas składania przez elblążan uroczystego hołdu królowi Aleksandrowi Jagiellończykowi. Przy tej okazji, 20 maja wielki uczony był świadkiem ogłoszenia wyroku w sprawie o unieważnienie małżeństwa Filipa Holkenera i Katarzyny z Krugerów. Holkener był obywatelem Elbląga, więc wyrok ogłaszany był w kościele św. Mikołaja.
Informacje o kolejnym, trzecim pobycie fromborskiego kanonika w Elblągu znajdujemy w dokumentach pod datą 1 września 1507 roku. Odbywał się wtedy w Elblągu zjazd stanów Prus Królewskich, na który przybył biskup Łukasz Watzenrode ze swym siostrzeńcem. W czasie wojen polsko-krzyżackich (1520-1521), gdy wzgórze katedralne we Fromborku było częściowo zniszczone, Kopernik mieszkał w Olsztynie. Tam zajął się fortyfikacjami miasta. Z Elbląga sprowadzał różnego rodzaju broń. Ale, czy osobiście? – tego nie wiemy.
Kopernik był również lekarzem i leczył między innymi ciężko chorą siostrę elbląskiego proboszcza, Achacego Freundta. Notatka na jednej z książek lekarskich podaje skład recepty wypisanej przez Kopernika chorej kobiecie. I znów trudno powiedzieć, czy lekarz jeździł do chorej, czy też na odwrót.
Mikołaj Kopernik elblążanom naraził się krytyką bitej tu słabej monety. Opracowując reformę monetarną, usilnie zabiegał o dyscyplinę w biciu monety i kontrolę jakości pieniądza. Postulował likwidację mennic w Elblągu i Gdańsku i utworzenie jednej tylko mennicy w Toruniu, wspólnej dla całych Prus Królewskich.
Kopernik w Elblągu - krótki film:
http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/10,88280,10603864,Mikolaj_Kopernik_a_Elblag.html
Napisz komentarz
Komentarze