31 stycznia 1773r. ukazało się zarządzenie zmieniające nazwę zagarniętych traktatem rozbiorowym z 1772 r. ziem polskich z Nowych Prus na Prusy Zachodnie. Składały się one z trzech województw: pomorskiego, malborskiego i chełmińskiego.
Z tym, gdzie leży Elbląg zawsze był spory ambaras. Na pewno nie na Warmii, ani na Mazurach. Też nie na Pomorzu. To może inaczej - może na Żuławach? – tylko fragmentarycznie. Na Wysoczyźnie? – też fragmentami. Gdzie zatem leży Elbląg? Najprościej odpowiedzieć: pomiędzy.
Nie pomaga nam również historia, bo miastem naszym, jak piłeczką żonglowano przerzucając je z województwa do województwa i z prowincji do prowincji. I to nie tylko współcześnie. Zaczęło się zaraz po rozbiorach, gdy utworzono prowincję Prusy Zachodnie. Jej stolicą był Kwidzyn, a po II rozbiorze Polski – Gdańsk. W roku 1829 połączono obie prowincje (Prusy Wschodnie i Prusy Zachodnie) w Prusy, by w 1878 ponownie je rozdzielić. Po traktacie wersalskim Elbląg znalazł się w granicach Prus Wschodnich, a konkretnie w rejencji zachodniopruskiej Prus Wschodnich. W 1939 roku Elbląg wraz z cała regencją kwidzyńską włączony został ponownie do okręgu Prusy Zachodnie.
Dziś w polskiej literaturze i w mowie potocznej nie używa się pojęcia Prusy Zachodnie. Mówimy Pomorze Gdańskie oraz dawne Prusy Wschodnie. Stąd wiele osób gubi się, przeglądając internet i historię pisaną z niemieckiej perspektywy…
Napisz komentarz
Komentarze