Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 17:13
Reklama

1 lutego 1525r - reformacja w Elblągu

1 lutego 1525r. - początek reformacji w Elblągu.
1 lutego 1525r - reformacja w Elblągu

1 lutego 1525r. - początek reformacji w Elblągu.

Leżący w polskich Prusach Elbląg był z dala od wielkiej polityki. Wprawdzie za sprawą studiującej w zachodniej Europie młodzieży, a przede wszystkim dzięki licznie odwiedzającym miasto kupcom i żeglarzom, orientowano się w nowych ruchach religijnych, które od z górą siedmiu lat rozprzestrzeniały się w Europie, ale elblążanie do wielu rzeczy podchodzili spokojnie i z dystansem. Tak też początkowo niewielu myślało o przyjmowaniu nowej religii.  Nie reformacja burzyła spokój, a niesprawiedliwości społeczne. Miastem od chwili powstania rządziła Rada Miejska. System wyboru sprawiał, że władzę dzierżyło zaledwie kilka patrycjuszowskich rodzin. Pozostali mieli niewiele do powiedzenia. Kilkakrotnie dochodziło do poważnych napięć, ale obietnice sprytnego patrycjatu łagodziły atmosferę i odsuwały konieczne zmiany. Rajcy starali się niepokoje społeczne kierować na grunt religijny. Rada zakazała dominikanom dzwonić w nocy na msze, a także głosić kazań w swoim kościele. Wystraszeni mnisi spakowali kosztowności i uciekli z miasta. Informacja o ich rejteradzie szybko rozniosła się i w kościele Najświętszej Marii Panny a także wokół niego zaczęli gromadzić się elblążanie.

1 lutego 1525 roku mieszczanie i plebs początkowo pomstowali na dominikanów i na biskupa Warmii, z którym od lat miasto toczyło spory. Jednak szybko wystąpienie skierowało się przeciw Radzie. Zaczęto wznosić postulaty równych praw politycznych i ekonomicznych. Skierowano do ratusza żądanie wydania kodeksu praw miejskich, by unaocznić wszystkim, jak łamano dotąd prawa obywateli Elbląga. Żądano też wglądu w finanse miasta. W wyniku tych działań stara rada musiał ustąpić, a do nowej weszli przedstawiciele pospólstwa. Król jednak nie zatwierdził nowej Rady, a co więcej – ukarał więzieniem lub banicją przywódców rebelii.

Reformacja w Elblągu trwała dziesięciolecia. Pierwsza luterańska gmina powstała przy opuszczonym przez dominikanów kościele Najświętszej Marii Panny w roku 1542. Z czasem kościół ten stał się główną protestancką świątynią miasta, a jej pastor – seniorem, czyli najważniejszym duchownym w Elblągu. Dzięki staraniom i patronatowi kolejnych polskich królów, tylko kościół św. Mikołaja przetrwał reformację i pozostał w rękach katolików…

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama