Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 17:02
Reklama

3 lutego 1863 - miłośnik Bażantarni

3 lutego 1863 - zmarł August Papau (ur. 1797) – organista i współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Lasu Bażantarnia. Poświęcony mu obelisk znajduje się w Bażantarni.
3 lutego 1863 - miłośnik Bażantarni

3 lutego 1863 -  zmarł August Papau (ur. 1797) – organista i współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Lasu Bażantarnia. Poświęcony mu obelisk znajduje się w Bażantarni.

Bażantarnia jest pozostałością wielkich obszarów leśnych, jakie pokrywały dawniej całą Wysoczyznę. Lasy te przez wieki wycinano bez opamiętania, ale sama Bażantarnia ocalała. Znajdowały się tu bardzo intratne stawy hodowlane, więc w XVI wieku Rada Miejska wydała edykt chroniący ten teren przed wycinką. Uroki lasu w XVII wieku odkryli angielscy kupcy, chcąc ulokować tu swoją faktorię. Rada jednak nie wyraziła zgody i kupcy przenieśli się do Łęcza. Dopiero w 1700 roku rada zmieniła zdanie i wydzieliła niewielki majątek. Właściciele jego zmieniali się kilkakrotnie, aż został nim radca dworski Sebastian Stolz. To on wybudował pierwszy zajazd, wytyczył ścieżki spacerowe i obsadził aleję prowadzącą do Krzaczastego Młyna. W 1801 roku właścicielem majątku został radca handlowy i konsul królewski w Rosji, August Abbeg. Wybudował dwór, który dziś jest siedzibą nadleśnictwa i on nadał tej części Bażantarni charakter zamkniętego parku dworskiego. Abbeg został zmuszony do udostępnienia elblążanom przynajmniej części lasu. W roku 1811 wybudował zajazd z wyszynkiem. Wkrótce powstała tu siedziba bractwa kurkowego i muszla koncertowa. Popularność parku wzrosła, gdy w latach 30-tych XIX wieku zaczęto obchodzić tu przypadające na 3 sierpnia urodziny króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Imprezy te tak spodobały się elblążanom, że koncerty zaczęto organizować przez cały letni sezon. Teren został zagospodarowany i przystosowany do obsługi licznych gości. Wielką w tym rolę odegrało Towarzystwa Miłośników Lasu Bażantarnia (Vogelsang), którym kierował Carl Pudor,  autor map i przewodników po regionie. Członkowie towarzystwa wytyczali atrakcyjne trasy, zagospodarowywali miejsca widokowe i  nadawali nazwy. Gdy w 1963 roku zmarł jeden z filarów Towarzystwa, organista kościoła najświętszej Marii Panny, August Papau, jego druhowie postanowili postawić mu na Górze Świętojańskiej obelisk. Obelisk ten szachował się do dziś…


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama