1961 – z powodu braku finansowania rozpadła się Miejska Orkiestra Symfoniczna. Orkiestra powstała w 1951r. przy zakładach Wielkiego Proletariatu. Ze względu na trudności finansowe zespół wielokrotnie zawieszał swoją działalność. Dyrygentami orkiestry byli Franciszek Mucha i Józef Karpiński.
W latach powojennych muzyka odgrywała bardzo ważną rolę w integracji społeczności elbląskiej. Do tańca przygrywały zespoły muzyczne, a potańcówki i dancingi były organizowane znacznie częściej, niż dziś. Napływający wraz z osadnikami muzycy zawodowi mieli jednak większe ambicje. Wielu z nich przed wojną grało w orkiestrach symfonicznych. Pierwsza taka orkiestra powstała w roku 1951 przy Zakładach im. Wielkiego Proletariatu (przemysł drzewny, później meblarski). Dyrektor ZWP, inż. Ludwik Dzwonnik sprowadził z Malborka energicznego kapelmistrza Franciszka Muchę, by ten zorganizował i poprowadził zakładową orkiestrę symfoniczną oraz chór. Zespół szybko się rozrastał, bo muzyków zatrudniono w ZWP. Przybywało też amatorów chcących grać w orkiestrze dętej oraz występować w chórze mieszanym i balecie. Umiejętności artystów oraz wielka chęć pracy sprawiły, że prowadzone przez F. Muchę zespoły z powodzeniem koncertowały na Pomorzu i Mazurach i uświetniały wszystkie uroczystości w Elblągu. W 1956 roku inż. Dzwonnik został odwołany do Warszawy, a jego następcy nie kontynuowali tego dzieła.
W 1957 roku dyrektor Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej, Józef Karpiński zorganizował na nowo muzyków i utworzył pod patronatem Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Miejską Orkiestrę Symfoniczną im. Feliksa Nowowiejskiego. Pieniędzy wystarczyło na dwa sezony. Po cyklu koncertów w Bażantarni latem 1958, działalność orkiestry zawieszono. W roku następnym do Elbląga powrócił Franciszek Mucha. Udało mu się reaktywować zespół i wznowić koncerty, w nadziei na zdobycie finansów z Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku. W tym czasie jednak Elbląg został objęty patronatem Filharmonii Narodowej i pieniędzy na własną orkiestrę nie starczyło. W lutym 1961 roku orkiestra rozpadła się, a na dalsze tego typu inicjatywy trzeba było czekać w Elblągu aż do roku 1990, gdy przez kilka sezonów miasto finansowało koncerty orkiestry "Magna Astra".
Napisz komentarz
Komentarze