14. marca 1440 roku na zjeździe w Kwidzynie powstała konfederacja szlachty i miast Pomorza Nadwiślańskiego przeciw Krzyżakom pod nazwą Związek Pruski. Do Związku przystąpiło 19 miast i 53 przedstawicieli rycerstwa.
W Elblągu mamy ulicę Związku Jaszczurczego, ale to nie Związek Jaszczurczy, a Związek Pruski odegrał historyczną rolę w przyłączeniu Elbląga i Prus do Polski. Ale gdy nadawano nazwę ulicy, słowo „Prusy” we wszelkich odmianach było cenzurze.
Organizacyjnie Związek Pruski wzorował się na powoływanych w Polsce konfederacjach. W ten sposób stany pruskie chciały zapewnić sobie wzajemne wsparcie w przypadku niesprawiedliwych wyroków i nadmiernych danin na rzecz Krzyżaków. Zakon, po chwilowym tolerowaniu związku, podjął z nim walkę, wciągając w nią nawet cesarza i papieża. Gdy konflikt narastał, Związek Pruski wysłał poselstwo do króla Kazimierza Jagiellończyka z propozycją by przyjął Prusy pod swoją władzę. Jednocześnie rozpoczął powstanie i opanował większość krzyżackich zamków. 6 marca 1454 r. Kazimierz Jagiellończyk podpisał akt inkorporacji Pomorza i Prus do Polski. Pomiędzy Polską a Zakonem wybuchła wojna trzynastoletnia.
Napisz komentarz
Komentarze