3 kwietnia 1837 – przy ul. Wodnej 31 powstała Szkoła Mieszczańska, która dała początek gimnazjum męskiemu „Heinrich von Plauen Schule”. Szkoła ta odegrała dużą rolę w historii miasta.
Słynne Gimnazjum Elbląskie było klasycznym gimnazjum, kształcącym ówczesną inteligencję w oparciu o nauki humanistyczne i języki. Tymczasem XIX-wieczny rozwój przemysłu, społeczny awans mieszczaństwa, wreszcie zmiany w rzemiośle wymuszały nowy sposób kształcenia, uwzględniający większy nacisk na nauki przyrodnicze oraz umiejętność dalszego samokształcenia. Już w 1828 roku Rada Miasta przyjęła uchwałę o utworzeniu Szkoły Mieszczańskiej, ale z braku środków nie udało się go zrealizować. Dopiero w roku 1837 C.E. Rhode przyjął pierwszych 13 uczniów do nowego gimnazjum. Rhode tak pisał o swojej szkole: „Szkoła mieszczańska jest zakładem ogólnokształcącym, w którym kształcenie oparte jest na takich przedmiotach, których znajomość jest nieodzowna dla wyższego stanu mieszczańskiego. Są to realia, czyli nauki przyrodnicze wraz z matematyką, historią, językami nowożytnymi, rysunkiem i wszystkimi, które pozwalają lepiej rozumieć rzeczywistość”. W 1845 roku w szkole przeprowadzono pierwszy egzamin dojrzałości. Wprawdzie nie uprawniał on do wstępu na uniwersytet, ale dawał możliwość obejmowania służby państwowej na stanowiskach nie wymagających wyższych studiów oraz do jednorocznej ochotniczej służby wojskowej (zamiast wieloletniej zasadniczej).
Szkołę po kilku latach przeniesiono z ul. Wodnej do budynku po fabryce tytoniu Jebensa przy ul. Wapiennej (dziś bursa szkolna), a w 1912 r. do nowego, dla niej wzniesionego gmachu przy ul. Ratuszowej (dziś Urząd Miejski).
Napisz komentarz
Komentarze