15 kwietnia 1907 – rozpoczęła się budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Do tej pory w Elblągu znano wyłącznie szamba i rynsztoki.
„Miejskie powietrze czyni wolnym” – mawiano już w XIII wieku. Ale miejskie powietrze bywało śmierdzące i zabójcze. Tak było również w Elblągu, gdzie aż do XX wieku nieczystości wylewano do szamb i rynsztoków. Co rusz więc wybuchały dziesiątkujące miasto epidemie. O jednej z nich dowiadujemy się z kronik - 15 kwietnia 1602 r. epidemia zaatakowała ludność Łasztowni (Lastadie). Postawiło to na nogi miejskich rajców. Natychmiast nakazano, by domy gdzie wystąpiła zostały zabite gwoździami i oznaczone kredą. Zakazano noszenia i sprzedaży ubrań ofiar epidemii. Zakazano też organizowania zebrań i zgromadzeń, wesel i przyjęć z okazji chrztów. Nabożeństwa i kościelne obrządki dozwolone były tylko za dnia. Mimo to epidemia rozwijała się i obejmowała już całe miasto.
22 sierpnia wielce zasłużony, liczący sobie 85 wiosen nadburmistrz Jan Sprengel był jeszcze zdrowy i brał udział w obradach Rady, a już 25 sierpnia stał się ofiarą epidemii (zmarł 5 września 1602). Rada Miasta na trzy miesiące zawiesiła swoje obrady, kto mógł omijał zarażone miasto.
Epidemie w Elblągu wybuchały jeszcze wielokrotnie, bo choć starano się izolować zdrowych od ognisk zarazy, to jednak nie zdawano sobie sprawy z konieczności utrzymania higieny. Dopiero na początku XX wieku przeżywający koniunkturę Elbląg postanowił zainwestować w wodociągi i kanalizację. Doprowadzenie do mieszkań wody zwiększyło jej zużycie i ilość produkowanych ścieków. Skłoniło to Magistrat do wybudowania kanalizacji. Budowę rozpoczęto 15 kwietnia 1907 roku (305 lat po wielkiej epidemii) i prowadzono przez dwa lata. Główny kolektor ściekowy prowadził Aleją Grunwaldzką przez Nowe Miasto i Stare Miasto do ul. Stoczniowej i dalej na północ do Browarnej, gdzie wybudowano oczyszczalnię ścieków. Ścieki spływały kolektorem grawitacyjnie, a jedynie z Wyspy Spichrzów i depresyjnego Zatorza były przepompowywane. Deszczówkę jeszcze jakiś czas odprowadzano do rzeki odkrytym systemem kanałów.
Napisz komentarz
Komentarze