21 kwietnia 1997 – do elbląskiego portu, w drodze do Świętego Gaju, wpłynęła witana przez władze kościelne i miejskie oraz mieszkańców Elbląga łódź „Sanctus Adalbertus”. Była to replika łodzi z X wieku zbudowana na 1000-lecie męczeńskiej śmierci św. Wojciecha przez p. Aleksandra Celarka z Chałup na Mierzei Helskiej.
Gdy w 1992 roku papież Jan Paweł II powoływał Diecezję Elbląską, głównym jej patronem uczynił świętego Wojciecha. Wojciech Sławnikowic był praskim biskupem, który po poniesieniu klęski w swojej diecezji, zabrał się za nawracanie pogańskich Prusów. Jego misja rozpoczęła się od wielkiego sukcesu – w Gdańsku Wojciech masowo chrzcił pogan i nakazał wycięcie świętego dębu. Później łodzią ruszył na wschód. Dotarł w okolice Truso i tu został wrogo przyjęty. Nie znał języka Prusów, więc porozumiewał się przez tłumaczy. Nie podporządkował się nakazowi opuszczenia kraju. Został zabity w okolicy dzisiejszego Świętego Gaju i stał się pierwszym męczennikiem Polski. Śmierć św. Wojciecha umożliwiła Chrobremu założyć w Gnieźnie arcybiskupstwo.
Obchody milenium śmierci świętego Wojciecha były dla młodej Diecezji Elbląskiej pierwszym sprawdzianem organizacyjnym i pierwszym świętem integrującym wiernych. Rodziła się tradycja pielgrzymek do Świętego Gaju, w r. 1997 relikwie św. Wojciecha nawiedziły wszystkie parafie diecezji elbląskiej. W Świętym Gaju wybudowano Dom Pielgrzym, który nosi imię Papieża Jana Pawła II. Papieża zaproszono do odwiedzenia diecezji w roku 1000-lecia kanonizacji świętego Wojciecha. Do wizyty tej doszło 6 czerwca 1999 roku.
Łódź „Sanctus Adalbertus” z Elbląga popłynęła Druznem do Świętego Gaju, gdzie jej załoga uczestniczyła w milenijnym święcie. Później wypożyczono ją do filmu „Ogniem i mieczem” Hoffmanna, podczas kręcenia którego uległa częściowemu zniszczeniu. Po kilku latach została odnaleziona i zrekonstruowana. Była użytkowana w Muzeum Ziemi Puckiej, które w 2011 roku przekazało łódź Muzeum Archeologiczno – Historycznemu w Elblągu.
***
Kartka z kalendarza ukazuje się codziennie, przypominając o ważnych i ciekawych wydarzeniach w naszym mieście i regionie, które miały miejsce przed laty i przed wiekami. Informacje na każdy dzień znajdziecie w dziale Historia/Kartka z kalendarza.
Napisz komentarz
Komentarze