22 kwietnia 1985 – rozpoczęła się zorganizowana przez Stanisława Tyma pierwsza Wiosna Teatralna z udziałem najlepszych teatrów i aktorów scen polskich.
„Pomysłodawcą teatralnych spotkań elbląskich widzów z wybitnymi wykonawcami krajowymi i zagranicznymi była Alicja Bednarczuk, naczelnik Wydziału Kultury, w okresie gdy dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru był Stanisław Tym. Funkcję tę pełnił on w latach 1984-1986. W tym czasie inicjatywa konfrontacji teatralnych została zrealizowana w formie przedsięwzięcia pod nazwą Elbląska Wiosna Teatralna. Pierwsza Wiosna odbyła się w tygodniu 22-28 kwietnia 1985 r. Wydarzenie kulturalne wpisało się na stałe do teatralnego kalendarza imprez ogólnopolskich i w ciągu sześciu kolejnych lat tworzyło elbląską tradycję. Kontynuatorem prac nad organizacją imprezy w latach 1987-1990 był Józef Jasielski. Po kilkunastu latach przerwy, w 2008 r. wydarzenie powróciło do Teatru im. Aleksandra Sewruka, dzięki obecnemu dyrektorowi – Miłosławowi Siedlerowi. Zainicjował on owo wydarzenie pod hasłem „Elbląska Wiosna Teatralna – Reaktywacja” – źródło: http://leksykonkultury.ceik.eu To informacje z leksykonu. A jak było naprawdę? Było niesamowicie. W szarym, zmęczonym kryzysem mieście na peryferiach PRL nagle stało się coś niezwykłego, wręcz surrealistycznego. Na ulicach miasta wiosną 85 roku pojawili się znani z telewizji aktorzy, jak Zofia Merle, Jerzy Turek, czy Jan Kobuszewski. Pan Jan z wrodzoną sobie skromnością, gdy tylko został rozpoznany, udawał kogoś innego. Ale na scenie, gdy tylko zarzucił nogę na nogę, publiczność nie miała żadnych wątpliwości. Dobrze, że Wiosna bywa znów w Elblągu…
***
Kartka z kalendarza ukazuje się codziennie, przypominając o ważnych i ciekawych wydarzeniach w naszym mieście i regionie, które miały miejsce przed laty i przed wiekami. Informacje na każdy dzień znajdziecie w dziale Historia/Kartka z kalendarza.
Napisz komentarz
Komentarze