1 maja 1772 zmarł Gottfried Achenwall filozof i ekonomista niemiecki, potomek kupców angielskich, twórca pojęcia statystyka.
W okresie rozkwitu naszego miasta, które podobnie jak Gdańsk było przed wiekami swoista republika mieszczańska, żyli tu Niemcy, Polacy, Holendrzy, Flamandowie, Szkoci, Anglicy oraz Szwajcarzy czyniąc Elbląg wielokulturowym tworem etnicznym. Szkoci przybyli do Elbląga wraz z ulokowaniem tu kantoru Kompanii Wschodniej królowej Elżbiety. Poczuli się w mieście tak dobrze, że pomimo przeniesienia kantoru do Gdańska, pozostali w mieście, mnożąc jego bogactwo kulturowe i materialne.
Ale nie tylko bogactwo przyciągało do Elbląga. Było cos jeszcze, znacznie wówczas ważniejszego - tolerancja religijna. W dawnych Prusach Królewskich schronienie znaleźli mennonici, anglikanie i protestanci wszelkich wyznań. Ludziom gdzie indziej prześladowanym za swe przekonania Elbląg dawał schronienie, stawał się ich nową ojczyzną, której - wdzięczni za dar tolerancji - oddawali swoje talenty. Niewątpliwie należał do nich wybitny XVIII wieczny naukowiec, twórca pojęcia „statystyka” - Gottfried Achenwall.
Achenwall urodził się w Elblągu 20 października 1719 r. Był potomkiem przybyłych z Kompanią Wschodnią Szkotów. Dziś o nim wykładają na wyższych uczelniach. Niestety, w naszym mieście to postać zupełnie nieznana i zapomniana.
Napisz komentarz
Komentarze