Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 10:18
Reklama

3 maja – święto starsze od Konstytucji

3 maja 1660 – podpisano pokój oliwski kończący wyniszczającą kraj wojnę ze Szwedami, zwaną Potopem. Co roku w Elblągu i Gdańsku obchodzono tego dnia święto państwowe.
3 maja – święto starsze od Konstytucji

3 maja 1660 – podpisano pokój oliwski kończący wyniszczającą kraj wojnę ze Szwedami, zwaną Potopem. Co roku w Elblągu i Gdańsku obchodzono tego dnia święto państwowe.

Była prawie północ 3 maja 1660 roku, gdy francuski poseł de Lumbres na środku krużganka oliwskiego klasztoru czekał na podpisany przez Szwedów i Polaków pokojowy traktat. Z obu stron zbliżali się do niego posłowie - szwedzki i polski, za nimi mnisi z zapalonymi pochodniami, dworzanie i tłum ludzi, czekających na zakończenie strasznej i wyniszczającej kraj wojny. Posłowie podali Francuzowi dokumenty, a ten przekazał je przeciwnej stronie. W taki sposób rozmawiano ze sobą, a właściwie nie rozmawiano od czterech miesięcy. A jednak udało się, jest pokój! Oliwski kościół pojaśniał od świec i pochodni, wypełnił się rycerstwem i magnaterią, rozbrzmiało uroczyste Te Deum.

Od początku mnożyły się problemy: Polacy chcieli, by rokowania odbywały się na Warmii - we Fromborku lub Braniewie, Szwedzi woleli uległy im Elbląg. Z trudem zgodzono się, by spotkać się w Oliwie. W klasztorze dla obu stron przygotowano dwa pokoje z osobnymi wejściami, by Polacy ze Szwedami nie musieli się spotykać. Z obiema stronami rozmawiał tylko poseł francuski de Lumbres i to jemu najbardziej zależało na podpisaniu traktatu pokojowego. W zakończenie wojny między Szwecją a Polską zaangażowane było pół Europy. Animozji było tak wiele, że królowa Ludwika Maria, która zajęła się organizacją, miała nie lada problemy. Austriacki poseł nie znosił się z posłem francuskim i nie chciał z nim rozmawiać. Swoje stanowiska wypisywał na kartkach, które Francuzowi podawał przez Polaków i Szwedów, a ten po zapoznaniu się oddawał im do wiadomości. Z uwagi na bezpieczeństwo trzymilową strefę wokół klasztoru ogłoszono za neutralna.

Mijały miesiąc za miesiącem, a postępów w rozmowach nie było: Szwedzi nie chcieli zrzec się Inflant, a polski król prawa do korony szwedzkiej. Aż nadeszła wieść o przedwczesnej śmierci młodego  króla szwedzkiego Karola X Gustawa, co odmieniło szwedzkie stanowisko. Ale nie na długo i znów nastał impas. Jan Kazimierz chciał już opuścić Oliwę, ale dał się ubłagać i wreszcie 3 maja późno w nocy traktat podpisano, choć nie przy jednym stole. „Jedna strona podpisała traktat w sali pokojowej, a druga w domu przeora. Wzajemna zaś wymiana instrumentów pokoju nastąpiła u bramy kościelnej, prowadzącej z krużganku do świątyni tam gdzie później wmurowano tablicę pamiątkową". Polska odstąpiła Szwedom część Inflant I uznała niepodległość Prus, Jan Kazimierz zaś zrzekł się dla siebie i za swoich następców na wieczne czasy korony szwedzkiej. 

W Gdańsku i Elblągu na wieść o pokoju rozdzwoniły się dzwony. Wiwatom nie było końca. Rady obu miast ogłosiły 3 maja państwowym świętem, które czczone było przez następne stulecia. Niestety, Elbląg nie w pełni odzyskał wolność. Wprawdzie paragraf 7 traktatu pokojowego przyznawał Elbląg Polsce, jednak Jan Kazimierz potwierdził traktat welawsko – bydgoski, przez co nad miastem pozostał zastaw.

Ryc. Alegoria pokoku oliwskiego 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama