7 maja 1974 – rozpoczęcie przebudowy ul. Płk. Dąbka. Przebudowę etapami prowadzono ponad 30 lat.
W połowie lat 70-tych planiści widzieli Elbląg roku 2000 jako miasto 200-250-tysięczne z nowymi dzielnicami mieszkaniowymi na Modrzewinie bądź na Warszawskim Przedmieściu. Wszystko zależeć miało od wojska i przekazania miastu Modrzewiny. Planowano rozbudowę ulic Mazurskiej i Płk. Dąbka wraz z 12-Lutego do szerokości 6 pasm. Trasa szybkiego ruchu miała powstać też w ciągu ulic: Fromborska – Moniuszki – Sienkiewicza – Komeńskiego i dalej na Zatorze. Równie szeroką arterią miała być trasa z ul. Nowodworskiej przez Brzeską i Piłsudskiego, Marymoncką do Dębicy i dawnej autostrady. Ulicę 1 Maja planowano zamienić w deptak, a tramwaj przenieść w ciąg Alei Grota-Roweckiego - Armii Krajowej z rozwidleniem w 12 Lutego i dalej w Płk. Dąbka. W ramach realizacji tego planu w roku 1974 przystąpiono do przebudowy ul. Płk. Dąbka.
Trudno w to uwierzyć, ale w tamtych czasach od skrzyżowania z Pionierską była to bita droga, na której samochody ustępować musiały miejsca pędzonym na pastwiska krowom. Wytyczona została już w średniowieczu. Dolny odcinek, od skrzyżowania z Królewiecką nosił nazwę Gwiezdna (Sternstrasse), górny – Pastwisko (Anger). W XIX wieku nazwę tę zmieniono na ul. Wysoką (Hochstrasse) i tak po polsku nazywana była zaraz po wojnie. Dopiero w roku 1947 nadano jej imię płk. Stanisława Dąbka.
Prognozy planistów z lat 70-tych nie sprawdziły się. Ulica Płk. Dąbka jest wprawdzie główną arterią Elbląga, ale miato od lat nie zwiększa liczby mieszkańców. Modrzewina świeci pustką...
Fot. przedwojenna fotografia lotniczaKartka z kalendarza ukazuje się codziennie, przypominając o ważnych i ciekawych wydarzeniach w naszym mieście
i regionie, które miały miejsce przed laty i przed wiekami. Informacje na każdy dzień znajdziecie w dziale Historia/Kartka z kalendarza.
Napisz komentarz
Komentarze