10 maja 1945 – w willi na roku ul. Królewieckiej i Owocowej rozpoczął działalność Inspektorat Szkolny w Elblągu. Zadaniem Inspektoratu było planowanie i organizowanie upowszechniania oświaty w powiecie elbląskim.
Tylko trzech dni potrzebował 49-cio letni nauczyciel z Tucholi, Brunon Talaśka (1896-1959) do zorganizowania inspektoratu. Talaśka przybył do Elbląga 7 maja z upoważnieniami Naczelnika Oświaty oraz Pełnomocnika Rządu Rzeczypospolitej na Okręg Mazurski w Olsztynie. Jego zadaniem było zorganizowanie w mieście i powiecie pierwszych szkół. A sytuacja nie była łatwa. Wprawdzie większość szkół w mieście ocalało, ale ich stan był fatalny, a wyposażenie w większości przepadło. W dodatku brakowało nauczycieli i podręczników. Mimo to we wrześniu pierwsi polscy uczniowie zasiedli w ławach szkolnych.
Jak można było, starano się też rozwiązać problemy socjalne nauczycieli. W budynku przy ul. Kopernika 18/20 powstał Dom Nauczyciela Powiatowego z mini hotelem i stołówką (opisany w powieści Jürgena HAESE pt: „Verloren in Elbląg”), a obok na rogu Chopina i Curie-Skłodowskiej otwarto pierwszą w mieście Spółdzielczą Księgarnię „Kultura” . Inspektorat zlikwidowano w roku 1950 i jego kompetencje przekazano do Urzędu Miasta.
Napisz komentarz
Komentarze