Wygląd destylatora
Główna różnica to budowa rury. Kolumna rektyfikacyjna jest wysoka i zwykle ocieplona, a kolumna półkowa składa się z połączonych ze sobą segmentów z półkami sitowymi. Rura kolumny rektyfikacyjnej ma stałą długość – im wyższa jest kolumna, tym czystszy spirytus można na niej wyprodukować. Kolumna półkowa jest bardziej elastyczna pod tym względem, bo segmentów może być zarówno 2,3, jak i 4-5; Jest to zależnie od tego, jaki alkohol chcemy na niej zrobić.
Oba modele posiadają głowicę ze skraplaczem szczytowym. W kolumnie rektyfikacyjnej wysokość rury ma szczególnie istotne znaczenie, dlatego oprócz wersji klasycznej jest też dostępna głowica typu Aabratek, pochylona pod kątem, dzięki czemu można obniżyć jej wysokość bez spadku jakości produkcji. Cechą wspólną obu destylatorów jest także kocioł – zbiorniki są najczęściej ze stali nierdzewnej, w różnych pojemnościach.
Wypełnienie
Kolumna rektyfikacyjna potrzebuje do pracy wypełnienia, czyli dodatkowych elementów, które zwiększają powierzchnię do skraplania i parowania destylatu. Jakość oraz ilość wypełnienia wpływa na moc destylatu, i w kolumnach dobrej klasy stosuje się nierdzewne sprężynki pryzmatyczne. W kolumnie półkowej, jak np. w modelu https://dobrydestylator.pl/kolumna-polkowa-fi-89, wypełnienia się nie stosuje, ponieważ ciecz skrapla się bezpośrednio na półkach. Wypełnienie stosuje się natomiast w dodatkowym module (moduł OLM), który można podłączyć do kolumny półkowej; Moduł taki jest niezbędny do tego, aby podwyższyć moc destylatu i go lepiej doczyścić. Więcej o budowie i działaniu takiego sprzętu: dobrydestylator.pl.
Co można na nich produkować?
Podstawowym produktem ma być czysty spirytus 96 proc.? Najlepszym wyborem będzie kolumna rektyfikacyjna, o wysokości co najmniej 100 cm i średnicy 54 mm. Kolumna rektyfikacyjna z dodatkową dostawką pot-still pozwoli na produkcję także destylatów smakowych, ale to raczej w ramach uzupełnienia produkcji, a nie jego główny cel. Kolumna półkowa idealnie nadaje się natomiast do robienia trunków smakowych i daje więcej możliwości niż pot-still. Wyposażona w moduł OLM nadaje się również do produkcji destylatu zbliżonego do spirytusu, choć nie będzie on aż tak mocny i czysty jak ten uzyskany na kolumnie rektyfikacyjnej.