Inwestowanie w psychiatrię, szczególnie w psychiatrię dziecięcą jest kluczowe ze względu na rosnące zapotrzebowanie na pomoc w zakresie zdrowia psychicznego, poprawę jakości życia pacjentów i ich rodzin, a także korzyści ekonomiczne wynikające z profilaktyki i leczenia zaburzeń psychicznych. Celem inwestycji jest zapewnienie osobom w kryzysie psychicznym dostępu do kompleksowej i nowoczesnej opieki zdrowotnej, która wspiera ich powrót do życia prywatnego, społecznego i zawodowego.
Nowoczesna psychiatria opiera się przede wszystkim na modelu środowiskowym, dlatego w ramach rozbudowy planujemy rozwój Zespołu Leczenia Środowiskowego działającego w strukturach szpitala. Poszerzenie zakresu działalności pozwoli poprawić jakość i efektywność świadczeń psychiatrycznych, dostosowując je do założeń transformacji psychiatrii, która zmienia model leczenia z placówek stacjonarnych na środowiskowe.
Nowa infrastruktura stworzy przyjazne przestrzenie terapeutyczne, gdzie prowadzone będą zajęcia z zakresu treningów relaksacyjnych, muzykoterapii oraz arteterapii. Będą one również miejscem psychoedukacji, spotkań integracyjnych oraz działań profilaktycznych i edukacyjnych.
Dzięki tym działaniom Szpital Miejski św. Jana Pawła II stanie się nowoczesną jednostką wielospecjalistyczną, która realnie przyczyni się do zmniejszenia poczucia stygmatyzacji pacjentów oraz ich wykluczenia społecznego, a także usprawni proces szybkiego powrotu do środowiska domowego i aktywności zawodowej.
Rozbudowa placówki to ważny krok w kierunku skoordynowanej, kompleksowej opieki psychiatrycznej dla mieszkańców Elbląga i regionu.
Przewidywany okres realizacji projektu strategicznego 2026 – 2027 rok
Wartość kosztorysowa inwestycji – 34 229 475 zł
Wartość wnioskowanej dotacji celowej – 32 860 696 zł
ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO:
Napisz komentarz
Komentarze