Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 maja 2025 15:00
Reklama

Czy warto założyć firmę w 2025 roku?

W ostatnich kilku latach Polacy stali się ostrożniejsi pod względem planowania nowych biznesów. Tysiące funkcjonujących dotychczas przedsiębiorstw zakończyło lub zawiesiło swoją działalność, na co duży wpływ miała trudna sytuacja gospodarcza, wynikająca m.in. z wysokiej inflacji. Badania pokazują, że okoliczności te powoli ulegają poprawie. Sprawdź, czy warto w związku z tym założyć własną firmę w 2025 roku.
  • 19.05.2025 11:59
Czy warto założyć firmę w 2025 roku?

Statystyki

Cennych informacji na temat aktualnych trendów na rynku dostarcza „Indeks Przedsiębiorczości” realizowany przez Grupę Muszkieterów wspólnie z SW Research. Głównym jego założeniem jest mierzenie gotowości Polaków do zakładania własnych firm. Jeszcze w 2023 roku w badaniu uzyskano wynik 15 punktów, a kilka miesięcy później, w połowie 2024 roku spadł on do 10 punktów. Ostatnia edycja przeprowadzona została w grudniu 2024 roku i podsumowywała okres całego roku. Indeks wzrósł w nim do 12 punktów.

Eksperci interpretują, że wyniki te mogą sugerować, że nastąpiło nie tylko wyhamowanie sceptycyzmu, lecz Polacy odzyskują zaufania co do stabilności i perspektywiczności rynku. Przede wszystkim może to zwiastować ożywienie wśród mikroprzedsiębiorców. Potencjalni przedsiębiorcy jako najważniejsze bariery przeszkadzające w założeniu własnej firmy wciąż wskazują brak wystarczających środków na start, czy strach przed niepowodzeniem. Obawy te można zmniejszyć, decydując się na działalność w formie franczyzy – wiele ofert franczyzowych dostępnych jest na portalu Franczyza w Polsce https://franczyzawpolsce.pl/.

Franczyza jako sposób na zmniejszenie ryzyka

Choć niezmiennie najwięcej osób planuje założyć niezależną działalność, utrzymuje się tendencja ok. 10% respondentów, którzy jako najkorzystniejszą formę wskazują franczyzę. Jest to alternatywa dla osób, które szukają sprawdzonego pomysłu na biznes i duży nacisk kładą na minimalizowanie ryzyka. Zdecydowana większość osób decydujących się na taką formę działalności wskazuje, że jest to model zwiększający szanse na sukces na rynku. Franczyzobiorca ma dostęp do gotowego planu biznesowego i szerokiego know-how, które zostało już sprawdzone w innych placówkach. Istotną zaletą wskazywaną przez respondentów jest bogata oferta szkoleń i wsparcia oferowanego przez franczyzodawcę.

Nie bez znaczenia jest także bogactwo ofert, co zwiększa możliwości dla osób z różnymi umiejętnościami oraz dysponujących zróżnicowanym budżetem. Popularne są zarówno franczyzowe sieci handlowe, jak też np. franczyza edukacyjna https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/edukacja/, w której sprawdzić się mogą osoby o określonych kwalifikacjach.

Wydaje się zatem, że na polską przedsiębiorczość można spojrzeć znów z umiarkowanym optymizmem. Według samych przedsiębiorców z pewnością czeka nas bardziej odpowiedni czas na zakładanie własnej działalności, niż jeszcze rok czy dwa temu. Wielu przyszłych właścicieli firm z tej grupy zdecyduje się jednak na minimalizację ryzyka poprzez model franczyzowy.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama