Jakie przychody należy rozliczyć w PIT 38 ?
Druk PIT 38 wykorzystywany jest przez podatników na poczet rozliczenia zysków kapitałowych. Do przychodów z kapitałów pieniężnych zaliczyć można chociażby : odsetki od lokat, albo od innych form oszczędzania, odsetki od depozytów bankowych, inwestowania, przechowywania, dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, czy przychody z obrotu papierami wartościowymi.
Niemniej jednak nie jest konieczne rozliczanie na formularzu PIT 38 zysków pochodzących z lokat bankowych, otwartych funduszy emerytalnych, ani oprocentowanych rachunków, gdyż to instytucje nimi zarządzające muszą odprowadzać należny podatek. Samodzielnie będą się musiały rozliczyć osoby, będące posiadaczami akcji i obligacji w momencie ich sprzedawania. Przychodów kapitałowych nie rozlicza się razem z innymi rodzajami dochodów, ale jak już wspomniano powyżej na specjalnym druku PIT 38.
Szczegółowe informacje na temat tego, jakie rodzaje przychodów trzeba wykazać na rozliczeniu rocznym PIT 38, znaleźć można w ustawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z widniejącym tam zapisem, deklaracja PIT 38 przeznaczona została dla podatników, którzy w minionym roku podatkowym uzyskali przychody :
- z tytułu obejmowania udziałów (akcji) w spółkach, albo też wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład o charakterze niepieniężnym w innej postaci aniżeli przedsiębiorstwo, albo jego część,
- z tytułu odpłatnego zbycia posiadanych papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, jak również zrealizowania praw wynikających z posiadania udziałów w spółkach, które mają osobowość prawną.
Na formularzu PIT-38 konieczne jest również rozliczenie przychodów uzyskanych poza granicami kraju, które nie są zwolnione z podatku. Inwestycje zagraniczne należy wykazać w załączniku PIT/ZG.
Co trzeba zgromadzić, ażeby rozliczyć PIT 38 ?
Żeby móc wypełnić formularz podatkowy PIT 38, należy zgormadzic dane o zyskach z kapitałów pieniężnych w minionym roku podatkowym. Zwykle będzie to informacja, którą otrzymamy z biura maklerskiego na formularzu PIT 8C. Jeżeli posiadamy kilka różnych rachunków inwestycyjnych, ponieważ korzystaliśmy z usług więcej, aniżeli jednego biura maklerskiego, to z każdego z nich powinniśmy otrzymać informację na formularzu PIT 8C.
Trzeba mieć również na uwadze, że w przypadku gdy dokonamy sprzedaży poza rachunkami inwestycyjnymi, trzeba będzie wypełnić formularz podatkowy PIT 38 zupełnie samodzielnie.
Elektroniczne rozliczenie formularza PIT 38
Jeżeli chcemy rozliczyć podatek z zysków kapitałowych online, mamy dwie możliwości do wyboru :
- korzystamy z wypełnionego przez administrację skarbową zeznania podatkowego na formularzu PIT 38 (Twój e-PIT),
- wypełniamy PIT 38 przy pomocy interaktywnego programu online takiego jak PITax.pl i wysyłamy go do urzędu skarbowego.
Droga elektroniczna to obecnie najłatwiejszy sposób na złożenie zeznania podatkowego PIT 38, tym bardziej że można wykorzystać przygotowany przez urząd skarbowy formularz. Administracja podatkowa, na podstawie informacji, które otrzyma od płatników, do połowy marca przygotuje propozycje naszego zeznania PIT 38. Należy je dokładnie sprawdzić. Jeżeli nie zgadzamy się z którąkolwiek jego części, możemy go edytować i wprowadzić niezbędne zmiany. Później wystarczy zaakceptować PIT 38 i wysłać do urzędu skarbowego za pośrednictwem internetu. Po edytowaniu przygotowanego przez urząd skarbowy formularza mamy możliwość wpisania również numeru KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przeznaczyć 1% swojego podatku.
Niestety podczas wypełniania formularza PIT 38 nie mamy prawa do skorzystania z żadnych odliczeń, jak i ulg podatkowych. Nie przysługuje nam również prawo do rozliczenia się wspólnie z małżonkiem, ani też jako osoba zajmująca się samotnych wychowywaniem dziecka.