1. Jaki typ latarki wybrać?
2. Czy LED to dobry pomysł?
3. Jaką moc światła wybrać?
4. Czy ilość lumenów ma wpływ na zasięg okręgu światła?
Jaki typ latarki wybrać?
Na rynku możesz znaleźć wiele różnych rodzajów latarek: do ręki, czołowe, na rower, wielkie "przemysłowe" lub kempingowe i malutkie, do przyklejenia na kawałek taśmy klejącej. Rodzaj latarki, jaki będzie dla ciebie przydatny, zależy przede wszystkim od czynności, jakie wykonujesz. Gdy biegasz, jeździsz rowerem lub uprawiasz inny sport, dobrym pomysłem będzie zakup latarki czołowej, na opasce lub mocowanej do sprzętu, którego używasz, jak w przypadku lampek rowerowych. Podobny rodzaj oświetlenia sprawdzi się także dla osób, które pracują z małymi elementami, jak np. jubilerzy czy fani sklejania modeli z różnych materiałów. Taka latarka przede wszystkim nie zajmuje rąk, dzięki czemu możesz w pełni skupić się na wykonywanym zadaniu. Podobnie możesz potraktować także malutką latarkę przenośną, którą w razie potrzeby można wziąć w zęby.
Jeżeli jednak bardziej zależy ci na wielkości oświetlanego obszaru oraz mocy samego urządzenia, lepszym wyborem będą duże, ręczne latarki oraz te do użytku na kempingu. Te dadzą ci nie tylko więcej światła, ale zwykle dysponują także większą ilością lumenów. Warto przy tym pamiętać, że aby latarka spełniała dobrze swoje zadanie, ilość lumenów nie powinna być mniejsza niż 500.
Czy LED to dobry pomysł?
Oświetlenie LED przede wszystkim charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii, o ile oczywiście nie "pstrykasz" nim co chwilę. Z tego powodu diody LED idealnie nadają się do montowania w latarkach, ponieważ są w stanie dłużej wytrzymać na jednym zestawie baterii, a przy tym dają bardzo mocne, jasne i zbliżone do naturalnego światło. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla latarek na rower czy do biegania, ponieważ po prostu będzie cię dobrze widać na drodze po zmroku. Oświetlenie LED ma również ten plus, że można je zmieścić nawet w najmniejszym produkcie, dzięki czemu miniaturowe latarki wykorzystujące tę technologię są dosłownie miniaturowe.
Latarki wyposażone w diody LED jest nie tylko kompaktowe i poręczne. Czas działania jednej diody lub żarówki może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin, co czyni taki produkt bardzo ekonomicznym. Szeroki wybór latarek znajdziesz w sklepie Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/przedluzacze-i-akcesoria/ladowarki-latarki.html.
Jaką moc światła wybrać?
Odpowiedzią na to pytanie mogłoby być proste "im więcej tym lepiej", jednak wybierając latarkę musisz zbalansować jej moc z zakresem zastosowań, do jakich zamierzasz ją wykorzystywać. Światło nie może być zbyt słabe, ale nie może też oślepiać cię podczas pracy, w związku z czym przed wyborem produktu dobrze jest dokładnie określić, do czego latarkę wykorzystamy.
Standardowe światło, z żarówek montowanych np. na żyrandolach, mieści się w wartości około 500 lumenów. Od tego progu powinieneś również szukać latarki. Więcej lumenów oznacza intensywniejsze światło, a barwa światła określa, jaki ma ono dla nas kolor. Najlepiej wybierać latarki imitujące naturalne światło, a więc o barwie ciepłej, najczęściej żółtej. Do bardzo precyzyjnych działań, a także na drogę lepsze będą jednak lampki o białym, mocniejszym świetle. Jeżeli masz taką możliwość, dobrze jest porównać se sobą upatrzone produkty lub przejrzeć recenzje i filmiki w internecie, zanim zdecydujesz się na konkretny produkt.
Czy ilość lumenów ma wpływ na zasięg okręgu światła?
Jednostka, jaką jest lumen, określa intensywność padającego światła i sama w sobie nie wyznacza zakresu, w jakim jest ono widoczne. Odległość, na jaką może świecić latarka, jest wypadkową jej mocy, budowy odbłyśnika oraz rodzaju zastosowanej diody. Ze względu na fizykę działania naszych oczu, światło zimne zawsze jest odbierane przez człowieka jako to padające dalej, rysujące szerzy krąg na ciemnym tle. Jeżeli więc zależy ci na naprawdę mocnej, konkretnej latarce, powinieneś szukać takiej o mocy 1000 lub więcej lumenów, z diodą dającą zimną barwę światła.
Wybór latarki powinien być uzależniony od kilku czynników: tego, do czego chcesz ją wykorzystać, jak często będziesz to robił, oraz jakiego światła oczekujesz. Dla zastosowań sportowych czy warsztatowych dobrze sprawdzą się małe, poręczne latarki mocowane do sprzętu lub z paskiem pozwalającym umieścić je na czole. Z kolei większe, mocniejsze urządzenia świetnie sprawdzą się na kempingu, czy przy okazji poszukiwań jakiegoś przedmiotu w ciemnej piwnicy.