Chłoniak należy do grupy nowotworów układu limfatycznego. Powstaje wskutek nieprawidłowego wzrostu komórek układu odpornościowego, najczęściej limfocytów B lub T.
Jak dochodzi do powstania tej choroby? Nowotwór pojawia się wtedy gdy limfocyty zaczynają namnażać się w sposób niekontrolowany i przestają pełnić swoje funkcje. W zdrowym organizmie niszczą one wirusy i bakterie międzykomórkowe. Zmutowane komórki przemieszczają się natomiast po organizmie i w różnych częściach ciała wywołują zmiany nowotworowe. Mogą osiąść m.in. w węzłach chłonnych lub innych narządach.
Chłoniak objawy
Chłoniak to rzadki i zróżnicowany zespół chorób. Świadczyć może o tym choćby fakt, że wyróżnia się kilkadziesiąt podtypów chłoniaków – między innymi chłoniaki ziarnicze nazywane też chłoniakiem Hodgkina, chłoniaki nieziarnicze, łagodne, agresywne takie jak np. chłoniak Burkitta.
Jakie objawy mogą wskazywać na chłoniaka? Niestety, symptomy chłoniaków nie są charakterystyczne. U chorego może dojść do powiększenia węzłów chłonnych na szyi, w pachwinach i pod pachami, odczuwania znużenia oraz osłabienia. Chory może łatwo się męczyć, odczuwać duszności po wysiłku lub w spoczynku, gwałtownie chudnąć i obficie pocić się w nocy. U pacjentów zdarzają się także stany gorączkowe, swędzenie skóry, mogą wystąpić bóle brzucha, górki podskórne i zmiany na skórze.
Jak przebiega leczenie chłoniaków?
Przy planowaniu schematu leczenia bierze się pod uwagę m.in. rodzaj chłoniaka, stadium zaawansowania choroby, obszar i części ciała zajęte chorobą, a także wiek pacjenta i jego ogólny stan zdrowia. Więcej na temat diagnozowania i leczenia chłoniaków dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.
Najpopularniejszą metodą leczenia, zwłaszcza w przypadku chłoniaków nieziarniczych. jest chemioterapia. Chłoniaki leczy się jednak również za pomocą sterydów lub przeciwciał monoklonalnych, które lokalizują komórki nowotworowe i niszczą je nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek.
Jedną z metod leczenia chłoniaków jest także radioterapia, nieraz stosowana po zakończeniu chemioterapii lub samodzielnie w przypadku łagodnej odmiany chłoniaka. Czasem wykonuje się także przeszczepienie komórek macierzystych lub, dość rzadko, zabiegi operacyjne chłoniaków zlokalizowanych tylko w jednym obszarze.