Wtryskiwacze
W nowoczesnych dieslach problemem okazać mogą się wtryskiwacze. Zwykle dają one o sobie znać po 150-200 tysiącach przejechanych kilometrów. Pierwszymi objawami ich awarii są nieco więcej dymu z auta, gorsze odpalanie czy włączająca się raz na jakiś czas kontrolka „check engine”. Często bywa również tak, że jednostka podczas pracy na wolnych obrotach dygocze, ponieważ nie wszystkie wtryskiwacze psują się w jednakowym tempie.
Mimo iż symptomy awarii nie są poważne problemem należy zająć się jak najszybciej. Lejący wtrysk może doprowadzić do wypalenia dziury w tłoku czy zniszczenia układu oczyszczania spalin (w przypadku nowszych jednostek napędowych). Na uszkodzenia narażony jest również zawór EGR, który może być zatykany przez smoliste osady. W przypadku, gdy do cylindrów trafia więcej paliwa, nadmiar oleju napędowego spływa po ich ściankach i rozcieńcza olej silnikowy, co przyśpiesza ogólne zużycie jednostki napędowej.
Turbosprężarka
W wielu modelach pojazdów turbosprężarka może lekko pogwizdywać. Jednak, gdy dźwięk staje się bardziej dokuczliwy i metaliczny może to oznaczać awarię. W takim przypadku należy sprawdzić co jest przyczyną głośnej pracy podzespołu. Warto dokładnie przyjrzeć się kolektorom, przewodom czy intercoolerowi, ponieważ nawet niewielkie nieszczelności mogą powodować pogwizdywanie. Tego typu drobna usterka może powodować zatykanie się filtra cząstek stałych lub katalizatora. Natomiast gorzej, gdy źródłem dźwięku jest zacierające łożyskowanie wirnika. Mogą temu towarzyszyć również wycieki oleju z turbosprężarki i jej okolic.
Wszelkie niepokojące hałasy dobiegające z turbosprężarki świadczą o nadmiernym tarciu osi wirnika lub o jego niewyważeniu. Przyczyną nadmiernego tarcia może być zbyt małą ilość oleju docierająca do turbiny lub przesączanie oleju przez uszczelnienia. Może to doprowadzić do zatarcia turbosprężarki, a nawet jej rozsypania się na kawałki. Resztki mogą trafić do silnika i spowodować również jego awarię. Przepuszczanie oleju może się skończyć natomiast rozbieganiem solnika.
Współpraca: Okręgowa stacja kontroli pojazdów Akroma.pl Toruń