Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 07:01
Reklama

Kredyt hipoteczny, czy kredyt na budowę domu – jakie są różnice?

Niektórym wydaje się, że kredyt hipoteczny i kredyt na budowę domu to jeden i ten sam produkt. W praktyce jednak pomiędzy nimi występuje sporo różnic. Musisz podjąć decyzję odnośnie metody finansowania swojej inwestycji? Sprawdź, jakie są różnice między kredytem hipotecznym a kredytem na budowę domu. Dowiedz się również, czym kierować się przy wyborze kredytu na cele mieszkaniowe.
  • 16.10.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kredyt hipoteczny, czy kredyt na budowę domu – jakie są różnice?

Kredyt hipoteczny bez względu na rodzaj to zobowiązanie, które trzeba spłacać kilka lat, a nawet dłużej. Dlatego, zanim zdecydujesz się na wybór formy finansowania własnych czterech kątów, poznaj dostępne rozwiązania, które banki mają w swoich ofertach. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć, co Ci się bardziej opłaci: kredyt hipoteczny, czy kredyt na budowę domu.

Kredyt hipoteczny – ogólne informacje

Pierwszą z możliwości sfinansowania inwestycji jest kredyt hipoteczny. Taki kredyt zdecydowanie łatwiej otrzymać niż kredyt na budowę domu ze względu na fakt, że wnioskując o niego, nie trzeba posiadać gruntu pod zabudowę – wystarczy określony przez bank procent wkładu własnego.

Dostępne są dwa rodzaje kredytów hipotecznych – standardowy i preferencyjny. Pierwszy przysługuje każdemu, kogo zdolność kredytowa nie budzi zastrzeżeń. By wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb i finansowych możliwości, warto skorzystać z kalkulatora kredytów hipotecznych. Jeśli chodzi o kredyt preferencyjny, to rozwiązanie adresowane do określonej grupy docelowej, które wspiera aktualny projekt technologiczny.

Kredyt hipoteczny – zalety i wady

Kredyt hipoteczny oferuje atrakcyjne oprocentowanie, znacznie niższe niż w przypadku innych rodzajów kredytów. Choć z jego zaciągnięciem wiążą się dodatkowe opłaty takie jak marża, prowizja czy ubezpieczenie to odsetki, które trzeba będzie zapłacić bankowi, zwykle nie są aż tak wysokie. Minusem jest to, że warunki otrzymania kredytu hipotecznego z reguły są bardzo wygórowane, dodatkowo trzeba przy tym spełnić mnóstwo wymagań formalnych. Ponadto by wziąć kredyt hipoteczny kredytobiorca musi mieć wkład własny (a nie każdemu udaje się go zgromadzić). Potrzebna jest też pozytywna historia kredytowa, której np. wielu młodych ludzi z racji wieku jeszcze nie ma.

Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty trzeba dostarczyć?

Wnioskujący o kredyt hipoteczny musi dostarczyć do banku takie dokumenty jak:

•    dowód tożsamości,

•    wymagane druki bankowe tj. wniosek i załączniki,

•    dokument określający warunki transakcji,

•    numer księgi wieczystej,

•    umowa darowizny (jeśli została zawarta).

Kredyt na budowę domu – ogólne informacje

Swój wymarzony dom możesz sfinansować również za pomocą kredytu na budowę domu. Jednak by o niego zawnioskować, musisz mieć kupioną działkę budowlaną. Posiadanie gruntu pod zabudowę to warunek konieczny, bez którego bank nie wyrazi zgody na sfinansowanie inwestycji. Nie trzeba mieć za to wkładu własnego – bank za wkład własny uznaje działkę, co zwiększa szanse na uzyskanie pożądanej kwoty.

Kredyt na budowę domu – zalety i wady

Uzyskanie kredytu na budowę domu jest bardziej skomplikowane i dłużej trwa niż w przypadku finansowania hipotecznego. Na decyzję o przyznaniu kredytu czasem trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Dla niektórych problem może stanowić konieczność posiadania działki. Plusem takiego rozwiązania jest za to uznanie działki za wkład własny. Proces wnioskowania o kredyt na budowę domu jest długi i żmudny. Warto być też świadom, że bank wypłaca kolejne transze kredytu wraz z posunięciem na przód prac budowlanych. Dlatego przed podpisaniem umowy o kredyt dobrze jest dowiedzieć się, jakie dokumenty należy przedstawić wraz z postępem prac i ile trzeba czekać na kolejne finansowanie.

Kredyt na budowę domu – jakie dokumenty trzeba dostarczyć?

Jeśli starasz się o kredyt na budowę domu, przygotuj poniższe dokumenty:

•    dokument tożsamości,

•    dokument potwierdzający źródło dochodów,

•    akt notarialny potwierdzający własność działki,

•    odpis z księgi wieczystej,

•    warunki zabudowy i zagospodarowania terenu,

•    pozwolenie na budowę,

•    projekt budowlany,

•    dziennik budowy,

•    kosztorys,

•    wycena rzeczoznawcy lub pracownika banku.

Ten sam wykaz dokumentów będzie niezbędny, aby otrzymać kredyt na remont domu, albo kredyt na wykończenie domu

Podsumowanie

Wybór kredytu powinien być uzależniony od rodzaju nieruchomości, jaką chcesz sfinansować i od oferty kredytu, która na daną chwilę jest z Twojego punktu widzenia najbardziej atrakcyjna. Dobrze jest skorzystać z narzędzi ułatwiających wybór najlepszej formy finansowania takich jak kalkulator kredytów hipotecznych czy aktualny ranking kredytów hipotecznych lub kredytów na budowę domu. Na wagę złota może okazać się też pomoc pośrednika bankowego, który przygotuje dla Ciebie ofertę dostosowaną do Twoich dochodów i wysokości wkładu własnego.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama