Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 lipca 2025 10:00
Reklama

Własność przy kredycie samochodowym - do kogo należy auto

Jak pokazują statystyki, większość nowych aut jest kupowana nie za gotówkę, lecz w ramach kredytu. Dużą część pojazdów finansuje się z celowego kredytu samochodowego, który umożliwia pożyczenie pieniędzy na przeprowadzenie transakcji. Pojawia się jednak pytanie dotyczące kwestii własności i odpowiedzi na to, do kogo należy auto nabywane za pośrednictwem kredytu samochodowego. Odpowiedź na nie znajdziesz w poniższym artykule.
  • 09.11.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Własność przy kredycie samochodowym - do kogo należy auto

Czym jest i na czym polega kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy oferowany jest przez niektóre banki działające na polskim rynku. Nie w każdej placówce można go zaciągnąć, lecz tylko w wybranych. Produkt ten ma celowy charakter, tzn. pozyskane w jego ramach środki można spożytkować wyłącznie na zakup auta, a nie w dowolny osób, tak jak chociażby w przypadku kredytu gotówkowego. Więcej informacji na temat różnego rodzaju produktów finansowych uzyskasz w serwisie finanse.rankomat.pl, w którym możesz również porównać dostępne na rynku kredyty samochodowe.

O ile w przypadku kupna pojazdu za gotówkę kwestia własności jest oczywista, bo należy on do kupującego od razu po podpisaniu umowy i dokonaniu transakcji, o tyle nabycie go w ramach kredytu samochodowego nieco komplikuje sprawę. Aby uchronić się od ryzyka niewywiązania się z umowy przez dłużnika, który nagle może przestać spłacać raty, bank ustanawia określone zabezpieczenia. Polegają one m.in. na ograniczeniu własności pojazdu użytkowanego przez klienta.

Współwłasność z bankiem

Mimo że po zakupieniu wybranego modelu w ramach kredytu samochodowego przez cały czas może być użytkowany przez klienta, formalnie nie jest on jedynym posiadaczem pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym wśród właścicieli widnieje bowiem bank, który udostępnił kredyt samochodowy. W zależności od placówki stosuje się pełną własność banku lub współwłasność z klientem.

Skutkiem braku pełnej własności jest to, że klient nie może dowolnie dysponować zakupionym autem. Ograniczenia mają bardzo różny charakter i są indywidualnie dobierane przez każdy bank. Podczas gdy jedne placówki nakładają limit kilometrów do wykorzystania w ciągu roku, inne zabraniają wyjazdów zagranicę. Komplikacje mogą się pojawić także w przypadku sprzedaży pojazdu, na którą trzeba uzyskać zgodę od banku, podobnie jak na ewentualny wyjazd zagranicę, jeżeli dana oferta to uniemożliwia.

Zastaw rejestrowy i cesja praw z autocasco

Inną formą zabezpieczenia kredytu samochodowego jest ustanowienie zastawu rejestrowego auta, który zostaje zdjęty w momencie spłacenia ostatniej raty. To rozwiązanie prawne można porównać do hipoteki ustanowionej w ramach nieruchomości. Poza kwestią własności i zabezpieczenia przed nierzetelnością klienta warto pamiętać także o konieczności wykupienia ubezpieczenia autocasco i cesji jej praw na bank, ponieważ jest ono obowiązkowe dla aut zakupionych w ramach kredytu samochodowego. Na podstawie cesji praw z AC na bank w razie ewentualnej szkody odszkodowania zostaną wypłacone bankowi.

Mimo że brak pełnej własności i niezależności w dysponowaniu autem można uznać za pewne niedogodności, to atrakcyjne warunki finansowe mimo wszystko przekonują Polaków do tego, że warto korzystać z kredytów gotówkowych. Ważne jest jednak znalezienie dobrej cenowo oferty, w czym pomaga darmowa porównywarka internetowa dostępna na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/. Dzięki niej zorientujesz się, która oferta spełnia Twoja wymagania i podejmiesz właściwą decyzję odnośnie do wyboru odpowiedniego produktu.

Materiał Partnera


Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MariuszTreść komentarza: SuperData dodania komentarza: 25.06.2025, 13:19Źródło komentarza: Jantar na fali historii. Najstarszy śródlądowy statek w „Pytaniu na Śniadanie”Autor komentarza: MariuszTreść komentarza: Od zamknięcia ul. Mącznej ulice Szkolna, Ślusarska i Janowska stały się darmowym parkingiem dla całego miasta. Kierowcy unikają płatnej strefy i niszczą te ulice nadmiernym ruchem. Remont bez wprowadzenia strefy płatnego parkowania to wyrzucanie pieniędzy w błoto, nowe nawierzchnie znów szybko się zdegradują. Oczekuję, że miasto wreszcie potraktuje ten problem poważnie i wprowadzi stosowne zmiany przy okazji planowanego remontu.Data dodania komentarza: 25.06.2025, 13:18Źródło komentarza: Dodatkowe 4 mln na drogi i 2,5 mln zł na gospodarkę odpadamiAutor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Dlaczego nie mozna ogladac truso w internecie?Data dodania komentarza: 2.02.2025, 17:36Źródło komentarza: OGLĄDAJ W INTERNECIE, TAK JAK W TELEWIZJI!Autor komentarza: telewidz Elbląg i okoliceTreść komentarza: kiedy w koncu bedzie można ogladać truso tv internecieData dodania komentarza: 1.02.2025, 14:58Źródło komentarza: OGLĄDAJ W INTERNECIE, TAK JAK W TELEWIZJI!
Reklama