Czym jest i na czym polega kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy oferowany jest przez niektóre banki działające na polskim rynku. Nie w każdej placówce można go zaciągnąć, lecz tylko w wybranych. Produkt ten ma celowy charakter, tzn. pozyskane w jego ramach środki można spożytkować wyłącznie na zakup auta, a nie w dowolny osób, tak jak chociażby w przypadku kredytu gotówkowego. Więcej informacji na temat różnego rodzaju produktów finansowych uzyskasz w serwisie finanse.rankomat.pl, w którym możesz również porównać dostępne na rynku kredyty samochodowe.
O ile w przypadku kupna pojazdu za gotówkę kwestia własności jest oczywista, bo należy on do kupującego od razu po podpisaniu umowy i dokonaniu transakcji, o tyle nabycie go w ramach kredytu samochodowego nieco komplikuje sprawę. Aby uchronić się od ryzyka niewywiązania się z umowy przez dłużnika, który nagle może przestać spłacać raty, bank ustanawia określone zabezpieczenia. Polegają one m.in. na ograniczeniu własności pojazdu użytkowanego przez klienta.
Współwłasność z bankiem
Mimo że po zakupieniu wybranego modelu w ramach kredytu samochodowego przez cały czas może być użytkowany przez klienta, formalnie nie jest on jedynym posiadaczem pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym wśród właścicieli widnieje bowiem bank, który udostępnił kredyt samochodowy. W zależności od placówki stosuje się pełną własność banku lub współwłasność z klientem.
Skutkiem braku pełnej własności jest to, że klient nie może dowolnie dysponować zakupionym autem. Ograniczenia mają bardzo różny charakter i są indywidualnie dobierane przez każdy bank. Podczas gdy jedne placówki nakładają limit kilometrów do wykorzystania w ciągu roku, inne zabraniają wyjazdów zagranicę. Komplikacje mogą się pojawić także w przypadku sprzedaży pojazdu, na którą trzeba uzyskać zgodę od banku, podobnie jak na ewentualny wyjazd zagranicę, jeżeli dana oferta to uniemożliwia.
Zastaw rejestrowy i cesja praw z autocasco
Inną formą zabezpieczenia kredytu samochodowego jest ustanowienie zastawu rejestrowego auta, który zostaje zdjęty w momencie spłacenia ostatniej raty. To rozwiązanie prawne można porównać do hipoteki ustanowionej w ramach nieruchomości. Poza kwestią własności i zabezpieczenia przed nierzetelnością klienta warto pamiętać także o konieczności wykupienia ubezpieczenia autocasco i cesji jej praw na bank, ponieważ jest ono obowiązkowe dla aut zakupionych w ramach kredytu samochodowego. Na podstawie cesji praw z AC na bank w razie ewentualnej szkody odszkodowania zostaną wypłacone bankowi.
Mimo że brak pełnej własności i niezależności w dysponowaniu autem można uznać za pewne niedogodności, to atrakcyjne warunki finansowe mimo wszystko przekonują Polaków do tego, że warto korzystać z kredytów gotówkowych. Ważne jest jednak znalezienie dobrej cenowo oferty, w czym pomaga darmowa porównywarka internetowa dostępna na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/. Dzięki niej zorientujesz się, która oferta spełnia Twoja wymagania i podejmiesz właściwą decyzję odnośnie do wyboru odpowiedniego produktu.