Towarzysząca nam od lat kawa Arabica – z czego wynika jej popularność?
W przypadku kaw Arabica i Robusta można mówić o wielu różnicach, z których niektóre osoby nawet nie zdają sobie sprawy. Dotyczą one uprawy, kształtu ziaren, smaku, aromatu, zwartości kofeiny, ceny. Zanim następnym razem sięgniemy po kawę, warto być świadomym tego, czego możemy się po niej spodziewać. Na walory smakowo-zapachowe wpływa wiele czynników, dlatego każda odmian kawy jest na swój sposób unikalna.
Najbardziej ceniona na całym świecie jest kawa Arabica, która cieszy się największą popularnością. Można śmiało powiedzieć, że zdecydowaną większość rynku kawy stanowi właśnie Arabica. Wynika to przede wszystkim z bogatego smaku i głębokiego aromatu naparów sporządzanych z jej ziaren. Jeśli ktoś sięga po kawę nie tylko w celu pobudzenia się, ale chce też uraczyć swoje kubki smakowe, to może na to liczyć w przypadku Arabiki. To właśnie z niej powstają kawy speciality, czyli te najwyższej jakości, o złożonym bukiecie, które nie potrzebują żadnych dodatków. Ich smak i aromat są dosłownie czystą poezją. Starannie wyselekcjonowane ziarna ze ściśle kontrolowanej plantacji, świeżo palone, są gwarancją idealnych naparów.
Kawę Arabikę uprawia się przede wszystkim w krajach Ameryki Środkowej i Południowej, w środkowej i wschodniej Afryce, Azji. Charakterystyczny smak Arabiki pozwalają uzyskać ziarna pozyskane wyłącznie z plantacji znajdujących się na terenach górskich, na określonej wysokości. Muszą panować konkretne warunki atmosferyczne, wymagana jest żyzna gleba, duże nasłonecznienie i częste opady. Optymalna temperatura do uprawy to 15-24°C. Wszystko to wpływa na walory smakowo-zapachowe kawy, łącznie ze sposobem jej obróbki i palenia. W naparach można wyczuć nuty owocowe, kwiatowe, czekoladowe czy nawet korzenne.
Ziarna kawy Arabica poznamy po płaskim kształcie, w niewielkim stopniu wydłużonym Znajdująca się na środku linia ma formę falistego pęknięcia. Napary są łagodne i aromatyczne. To właśnie arabice najczęściej można spotkać w palarni kawy. W ziarnach znajduje się od 1 do 1,5% kofeiny. Aż 75% światowego rynku kawy stanowi właśnie Arabica pomimo tego, że jest bardziej wymagająca w uprawie od Robusty.
Czym wyróżnia się kawa Robusta?
Robusta uprawiana jest w głównej mierze w krajach takich jak Wietnam, Brazylia, Indonezja, Indie. Na jej korzyść przemawia relatywnie łatwa uprawa, ale ze względu na swój smak nie cieszy się tak ogromną popularnością jak Arabica. Mówić można tutaj o ostrzejszym i gorzkawym smaku, co w większej ilości staje się minusem. Nawet miłośnicy goryczki nie czerpaliby żadnej przyjemności z picia stuprocentowej Robusty. Kawa ta jest uprawiana na niższych wysokościach niż Arabica, w wyższych temperaturach (za optymalny przedział uznaje się 18-36°C.). Odmiana ta cechuje się dużą odpornością na działanie patogenów ze względu na sporą zawartość kwasu chlorogenowego i kofeiny.
W ziarnach mamy od 2 do nawet ponad 4% pobudzającej kofeiny. Krzewy Robusty osiągają większe kształty, przez co są bardziej wydajne. Ma mniejsze ziarna od Arabiki, o okrągłym przekroju. Rowek z kolei jest prosty. Cierpkość i gorzkość naparów oraz gęstsza crema to cechy charakterystyczne Robsuty. Aromat nie jest tak intensywny, ale dominuje właśnie mocny smak. Łatwo wobec tego domyślić się, że Robusta występuje jako dodatek do mieszanek kawowych, aby nadać im wyrazistości. Jeśli chodzi o cenę, to różnicy między Arabiką a Robustą są spore. Ze względu na mniejsze wymagania w uprawie o obfitsze zbiory na zakup tej drugiej wydamy zdecydowanie mniej pieniędzy. Warto jednak od razu zaznaczyć, że niższa cena nie wynika z gorszej jakości, ale właśnie z bezproblemowej uprawy Robusty.
Źródło: https://www.kawepale.pl/pl/kawa-arabica-a-kawa-robusta