Po zakupieniu akwarium oraz niezbędnych rzeczy, takich jak filtr do akwarium oraz innych niezbędnych elementów, pozostaje najprzyjemniejszy etap: zarybianie. Po wprowadzeniu się do nowego domu lokatorów należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji.
Każdy sklep akwarystyczny posiada w swojej ofercie różnego gatunku rybki. Można je nabyć w ten sposób lub u profesjonalnych hodowców. Początkującymi miłośnikom podwodnego świata, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką, poleca się mało wymagające gatunki ryb.
Zarybianie akwarium – kilka wskazówek
Zarybianie akwarium jest etapem bardzo przyjemnym, ale też wymagającym. Początkujący akwarysta powinien wybrać taki gatunek rybek, który nie jest agresywny i nie wymaga specyficznych warunków życia.
Przy zakupie rybek powinniśmy zwrócić uwagę na ich rozmiar po osiągnięciu dojrzałości. Ci wodni pupile, podobnie jak psy, kory czy gryzonie, potrzebują przestrzeni do życia, dlatego gatunek musi być dostosowany do wielkości akwarium.
Należy również pamiętać o gatunkach stadnych, by nieświadomie nie skazać ich na życie w samotności, bez towarzyszy. Stado powinno się składać pięciu do siedmiu osobników, aby zapewnić im szczęśliwe życie. Akwariów nie powinno zarybiać się przedstawicielami gatunków, które nawzajem się wykluczają.
Zanim przystąpimy do zarybiania akwarium, musimy najpierw je ustabilizować. Należy w tym celu podłączyć wszystkie urządzenia do prądu, takie jak: filtr do akwarium (w tym filtr wewnętrzny i filtr zewnętrzny do akwarium), grzałki itd. Proces stabilizacji akwarium trwa od dwóch do czterech tygodni, a jedną z jego pierwszych oznak jest wegetacja roślin. Glonojada możemy kupić już po pierwszym tygodniu od założenia akwarium.
Akwarium należy zarybiać stopniowo, a warunki w nim panujące cały czas monitorować i dostosować do żyjącego w nim gatunku ryb.
Pielęgnacja akwarium i jego mieszkańców
Po zarybieniu akwarium należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji i opiece nad mieszkańcami podwodnego świata.
Pielęgnacja wody – jest kluczowa w celu zapewnienia zdrowego i bezpiecznego życia mieszkańcom akwarium. W celu utrzymania czystej wody należy systematycznie monitorować jej parametry i stosować środki do jej pielęgnacji.
Karmienie ryb – ryby, jak inne zwierzęta, potrzebują zdrowej i zbilansowanej diety. Karmy należy stosować tylko tej sprawdzonej i wysokiej jakość, a przede wszystkim dostosować je do gatunku ryb. Istnieją również tzw. karmy weekendowe oraz wakacyjne, którymi możemy nakarmić naszych podopiecznych, gdy opuszczamy ich na dłużej.