Co oznacza niedobór żelaza?
Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest problemem globalnym i najczęstszym rodzajem niedokrwistości na świecie. Jeśli w codziennej diecie nie pojawiają się wystarczające ilości pokarmów bogatych w żelazo, może dojść do niedoboru żelaza. Niedobór żelaza oznacza, że organizm ma zbyt małe zasoby tego pierwiastka. Głównym białkiem magazynującym żelazo w organizmie jest ferrytyna. Pomiar stężenia ferrytyny we krwi może być wykorzystany do określenia poziomu zapasów żelaza w organizmie. Bez niezbędnych zapasów żelaza organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Początkowo pacjent może nie mieć żadnych widocznych objawów. Jeśli jednak dana osoba prowadzi intensywny tryb życia, niedobór żelaza może powodować uczucie ciągłego zmęczenia. Skutkiem pogłębiającego się niedoboru żelaza jest anemia. Należy pamiętać, że żelazo pełni w organizmie wiele funkcji. Nawet lekki niedobór żelaza, bez anemii, może powodować zaburzenia.
Czym jest niedokrwistość z niedoboru żelaza?
Czerwone krwinki żyją zaledwie przez cztery miesiące, a organizm stale je wymienia. Żelazo jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Jeśli zapasy żelaza w organizmie spadną zbyt nisko, organizm będzie miał trudności z ich uzupełnieniem. W konsekwencji dochodzi do anemii. Definicja anemii mówi, że we krwi znajduje się mniej czerwonych krwinek lub hemoglobiny niż wynosi norma. Jednak wytwarzanie zbyt małej liczby czerwonych krwinek to tylko jedna z przyczyn anemii. Dwie inne to obfite krwawienie i obumieranie zbyt wielu czerwonych krwinek.
Przyczyny anemii
Niedokrwistość może być spowodowana jednym lub kilkoma z trzech problemów dotyczących krwi. Należą do nich:
zbyt mała liczba produkowanych czerwonych krwinek
uporczywe lub obfite krwawienie
obumieranie zbyt wielu czerwonych krwinek.
Do czynników powodujących niedokrwistość należą zarówno choroby, uwarunkowania dziedziczne, jak i niedobory żywieniowe. Na całym świecie najczęściej występującym typem niedokrwistości jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Dwie inne żywieniowe przyczyny anemii to:
niskie spożycie lub słabe wchłanianie witaminy B12 (niedokrwistość megaloblastyczna)
niedostateczna ilość folianów (niedokrwistość z niedoboru folianów).
Podobnie jak niedobór żelaza, obie te choroby powodują niedokrwistość poprzez obniżenie produkcji czerwonych krwinek.
Dieta w anemii
DIeta jest kluczowa w leczeniu i zapobieganiu anemii. Niedostateczna ilość witaminy A lub witaminy C w diecie może również przyczynić się do anemii. Witamina C jest tak istotna, ponieważ wspomaga wchłanianie żelaza w jelitach. Natomiast witamina A bierze udział w procesie wzrostu czerwonych krwinek i pozyskiwania żelaza z zapasów. Odpowiednia dieta to podstawa. W przypadku zmagania się z anemią warto współpracować z dietetykiem lub wykupić catering dietetyczny Lublin, w celu zapewnienia odpowiedniej podaży nie tylko żelaza, ale także innych kluczowych składników odżywczych.