Czym są suplementy?
Suplementy diety to produkty regulowane ustawowo, podlegające pod prawo żywnościowe. Z definicji są to środki spożywcze mające stanowić źródło witamin i minerałów, a także innych substancji wywołujących efekt fizjologiczny na organizm. Warunkiem koniecznym jest brak wywoływania efektu leczniczego, a także możliwość porcjowania. Suplementy oferowane mogą być pod postacią tabletek, kapsułek, proszków, żeli i innych form.
Dlaczego dieta jest ważniejsza?
Z założenia suplementy mają stanowić uzupełnienie zbilansowanej diety opartej o zdrową żywność. Konwencjonalne produkty spożywcze niemal zawsze charakteryzuje większa sytość, obecność znacznie większej ilości substancji, a także większe zaangażowanie organizmu w procesy trawienia i "obróbki" aniżeli suplementy diety.
Czy suplementy diety dla sportowców mogą zastąpić dietę?
Oczywiście, że nie! Prócz wspomnianego wyżej założenia, iż suplement ma dietę jedynie uzupełniać, równie ważnym jest inne - odżywki i suplementy diety nie mogą zastępować prawidłowo zbilansowanej diety dostarczającej składników odżywczych do funkcjonowania organizmu. Suplementacja ma być swoistym wsparciem w sytuacjach kiedy nie możesz dostarczyć odpowiedniej ilości poszczególnych substancji, np. białka (wtedy możesz sięgać po odżywki białkowe) czy witamin z grupy b . Pewien wyjątek stanowi witamina d3, której dostarczenie wraz z dietą w odpowiedniej ilości jest niemal niemożliwe i wizyta w sklepie z odżywkami jest koniecznością.
Suplementy ergogeniczne
Osobną grupę suplementów i odżywek dla sportowców stanowią tzw. suple ergogeniczne, a więc takie które mają wspierać rozwój formy sportowej zawodnika i/lub jego regenerację powysiłkową. Zazwyczaj nie stanowią one źródła witamin i innych "podstawowych" składników żywności, a substancji maksymalizujących przyrost masy mięśniowej (jak kreatyna), wydolność (beta alanina, wodorowęglany, azotany), czy skupienie i uważność (kofeina). Ich stosowanie nie wiąże się z typowym uzupełnieniem diety, a z jej wzbogaceniem w poszczególne, stosowane z rozmysłem, substancje.
Kiedy sięgać po suplementację?
Na pewno nie pierwszego dnia swojej aktywności. Niezależnie od tego jak dobrej jakości suplementy diety będziesz stosować - początki aktywności to czas kiedy należy zapoznawać się z zasadami odżywiania, techniką ćwiczeń i dbać o regenerację. Na suplementację przyjdzie pora kiedy wzrośnie obciążenie treningowe a organizm będzie nieco "zmęczony". Z początkiem treningów potencjał rozwoju jest ogromny, a bodziec treningowy obiektywnie niewielki - nie potrzebujesz znacznego wsparcia regeneracji by progressować.
Istotny aspekt o który należy zadbać by było warto stosować dozwolone wspomaganie to wspomniana już dieta - indywidualna, zróżnicowana, pełnowartościowa, oparta o produkty niskoprzetworzone - rynek aktualnie oferuje tak szeroki wybór produktów spożywczych, że nawet jeśli stosujesz dietę eliminacyjną nie powinno nastręczyć Ci problemu prawidłowe odżywianie, zgodne z zapotrzebowaniem organizmu. Nim uznasz, że "multiwitamina załatwi sprawę diety" warto sprawdzić czy aby na pewno. Podpowiem - niestety nie.
Jeśli wiesz jak jest i "chwilę" już ćwiczysz - ostatnie elementy na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem wsparcia to niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ilość snu i regeneracji - często mówi się o tym, że prawdziwy progress odbywa się podczas snu i odpoczynku i nie jest t przekłamanie. Owszem, trening jest bodźcem, dieta i odżywki stanowią budulec, jednak regeneracja zapewnia warunki do poprawy formy sportowej.