Niskie bezrobocie i dużo ofert pracy w Elblągu
Jest wiele powodów do narzekania – zresztą często słusznego – na polski rynek pracy. Relatywnie niskie zarobki, stosunkowo niewiele wolnego, duże obciążenia podatkowo-ubezpieczeniowe – to z pewnością problemy, jednak obecnie na szczęście nie można wśród nich wymienić bezrobocia, bo jest niskie, również w Elblągu. Pracę można znaleźć relatywnie łatwo, choć oczywiście zarówno warunki, jak i wynagrodzenie nie zawsze będą odpowiednie. Zastanówmy się zatem, jak poszukiwać zatrudnienia w portowym mieście.
Zanim podejmiesz się poszukiwań, oceń i przeanalizuj swoje kompetencje, możliwości, wymagania i potrzeby. Na jakiej pracy Ci zależy? Jaka branża Cię interesuje? Rozglądasz się za stanowiskiem sezonowym, np. wakacyjnym, czy całorocznym? Preferujesz pracę w usługach, przemyśle czy handlu? Jakie zarobki Cię interesują i w jakich godzinach chcesz lub możesz pracować? Odpowiedz sobie na te i wszystkie inne pytania dotyczące poszukiwania pracy, a z pewnością będzie ono łatwiejsze i skuteczniejsze.
Jaka praca w Elblągu – gdzie szukać zatrudnienia?
Tym, co wyróżnia elbląski rynek, jest bogactwo ofert w handlu i usługach, w dużej mierze zorientowanych na turystykę. Z tego powodu występuje w mieście nadreprezentacja ogłoszeń sezonowych – jeśli chcesz sprzedawać frytki w barze, ubezpieczenie all risk w agencji ubezpieczeniowej czy sprzęt komputerowy w sklepie wyspecjalizowanym w tym zakresie, prawdopodobnie uda Ci się znaleźć pracę w Elblągu. Niestety nie wszystkie gałęzie i branże są tu tak dobrze rozwinięte jak handel i usługi.
Gorzej jest z przemysłem. W mieście funkcjonuje stosunkowo niewiele dużych zakładów produkcyjnych, dlatego zarówno najprostsze, jak i bardziej zaawansowane stanowiska w tym zakresie znacznie trudniej znaleźć niż w handlu i usługach. Nie znaczy to oczywiście, że inżynierowie nie mają tu czego szukać, jednak trudno zaprzeczyć, że na zdecydowanie więcej atrakcyjnych ofert pracy mogą liczyć głównie w pobliskim Trójmieście.
To samo dotyczy wysoko wynagradzanych prac wymagających specjalistycznych kompetencji. W Elblągu jest relatywnie niewiele innowacyjnych przedsiębiorstw informatycznych czy wytwórczych działających na szeroką skalę, które prowadzą stałą rekrutację i przy odpowiednich kompetencjach można liczyć na angaż. Nie da się ukryć, że wysoko wykwalifikowani fachowcy częściej wybierają pracę w Gdańsku czy Gdyni, gdzie mają znacznie więcej atrakcyjnych ofert do wyboru.
A jak z rynkiem nieruchomości? Przeciętnie. Wolne wakaty dla pośredników można znaleźć, ale jest ich dość niewiele. Posiadając swój kapitał lub więcej niż jedną nieruchomość, można natomiast zdecydować się na wynajem we własnym zakresie. To dobra perspektywa na zarobek, jednak trzeba pamiętać o formalnościach, obowiązkach właściciela i wszelkich związanych z tym wydatkach, np. na polisę, choćby na najtańsze ubezpieczenie nieruchomości (https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/najtansze-ubezpieczenie-mieszkania-jak-znalezc).
Dość sporo ofert pracy w Elblągu można znaleźć także w branży transportowej i spedycyjnej. Fakt, że w mieście działa port, przekłada się na wzmożoną aktywność przewozową, dlatego wolnych stanowisk dla specjalistów i fachowców w tym zakresie jest naprawdę sporo.
Jeżeli nie mieszkasz w Elblągu na stałe i przeprowadzasz się tutaj na krótszy lub dłuższy czas, pamiętaj o wszelkich formalnościach z tym związanych. Polecamy też wykupienie ubezpieczenia, które warto mieć niezależnie od tego, czy nieruchomość, w której mieszkasz, jest wynajmowana, czy kupiona na własność. Informacje i oferty ubezpieczenia dla właścicieli oraz najemców znajdziesz w serwisie ubezpieczeniemieszkania.pl