E-PITy 2022
Zeznania za 2022 rok pojawią się 15 lutego 2023 roku. Dostęp do nich będzie możliwy po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego. Podatnicy składający PIT-37, PIT-36, PIT-28 oraz PIT-38 korzystający z usługi zostaną zwolnieni z samodzielnego składania deklaracji podatkowej. Jednak wypełnioną deklarację będzie można własnoręcznie zmodyfikować, na przykład uzupełnić dane, którymi do tej pory nie dysponowano. Możliwe jest również odrzucenie deklaracji, a następnie rozliczenie się samodzielnie.
W momencie, gdy podatnik nie wykona żadnych działań wraz z końcem okresu rozliczeniowego system automatycznie zatwierdzi epity. Następnie zostaną one przesłane do Urzędu Skarbowego. Takie rozwiązanie ma zalety, ale trzeba pamiętać, że system może nie uwzględnić przysługujących odliczeń oraz ulg. Dodatkowo niewykorzystane może zostać prawo do przyznania 1,5% wskazanej organizacji użytku publicznego. System e-PITy 2023 uwzględnia jedynie część odliczeń, więc zalecana jest weryfikacja rozliczenia wykonanego przez KAS. Warto mieć też na uwadze, że e-PITy w dalszym ciągu nie zapewniają rozliczenia pochodzącego z przychodów z działalności rolnej, a także działów specjalnej produkcji rolnej. Przy automatycznie wykonanych deklaracjach na podatniku spoczywa obowiązek uzupełnienia potrzebnych informacji, które nie są w posiadaniu KAS.
E-PITy, czyli bezpieczeństwo
Mamy pewność, że epity są dostępne jedynie dla osób uprawnionych. Systemy informatyczne, które są odpowiedzialne za realizację usługi nie dają możliwości dostępu do tajemnicy skarbowych dla osób niepowołanych. Rozwiązania informatyczne w ePITy zapewniają wysoki poziom cyberbezpieczeństwa.
.jpg)
E-PITy co powinieneś wiedzieć?
Epity wymagają od podatnika wybrania poprawnej deklaracji rozliczeniowej. Formularz PIT jest zależny od rodzaju dochodu, jaki uzyskuje podatnik. Najpopularniejszy jest PIT-37. Formularz ten służy do rozliczania dochodów z pracy, emerytury, umów cywilnoprawnych, rent oraz działalności, która wykonywana jest osobiście. Dodatkowo możliwe jest osiągnięcie dochodów z działalności gospodarczej i wtedy obowiązuje nas PIT-36. Tak samo wygląda sytuacja związana z dochodami za pracę za granicą, najmu opodatkowanego wg skali podatkowej oraz dochodów, które osiągane są przez małoletnie dzieci.
W momencie, gdy dochody z działalności gospodarczej, która opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, najmu prywatnego, a także ze sprzedaży produktów, które pochodzą z własnej uprawy, należy wybrać PIT-28. PIT-36L trzeba wybrać w przypadku działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, które opodatkowane są podatkiem liniowym. Dochody z giełdy należy ująć w deklaracji rocznej PIT-38, natomiast dochody z nieruchomości w PIT-39.
.jpg)
Czy usługa e-PITy uwzględnia rozliczenie z małżonkiem?
W przypadku deklaracji PIT-37 oraz PIT-36 istnieje możliwość preferencyjnego rozliczenia razem ze współmałżonkiem. Wybór tego typu rozliczenia zależy od podatnika. W momencie, gdy w poprzednim roku małżonkowie rozliczali się indywidualnie, w tym roku mogą zdecydować się na wspólne rozliczenie. Zmian można dokonać po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego. W modyfikacjach możemy uwzględnić rozliczenie z małżonkiem, dodać brakujący przychód, a także dodatkowe ulgi oraz odliczenia.