Dlaczego user experience jest aż tak ważny?
User experience to tak naprawdę warstwa wizualna strony czy aplikacji internetowej, która ma zapewnić użytkownikowi jak najprzyjemniejsze wrażenia zakupowe, rozrywkowe czy edukacyjne. UX wykorzystuje się powszechnie podczas projektowania stron www, programów komputerowych czy nawet gier oraz e-booków. Na końcowy efekt składają się dziesiątki dobrze przemyślanych procesów, które mają sprawić, że korzystanie z danych usług będzie jak najłatwiejsze i satysfakcjonujące.
Z perspektywy wielu firm wykorzystanie narzędzia UX jest niesamowicie istotne. Mowa tutaj o przedsiębiorcach działających głównie online lub o tych, którzy dopiero przenoszą swoje stacjonarne biznesy do wirtualnego świata. Konkurencja jest przecież ogromna, a przyciągnięcie klientów musi bazować nie tylko na atrakcyjnej ofercie, ale także na czytelnym i przejrzystym interfejsie.
Jak zaprojektować UX?
Przede wszystkim należy pamiętać, że user experience jest pojęciem bardzo rozbudowanym. Na doświadczenia klienta mają wpływ emocje, myśli, światopogląd, poczucie bezpieczeństwa, bodźce zmysłowe, zainteresowania i wiele, wiele więcej. Dlatego też wykorzystanie narzędzia UX powinno być dobrze przemyślane, a mowa tutaj głównie o zastanowieniu się na temat potrzeb ludzi i tego, co mogłoby wywołać w nich pozytywne emocje. Ważne jest także, aby strona czy aplikacja była łatwa i wygodna w obsłudze - czas na przykucie uwagi użytkownika jest bardzo ograniczony, bo według statystyk wynosi on zaledwie 20 sekund. Jeśli w tym czasie nie zdołamy zatrzymać klienta, to ten będzie szukać dalej i zapewne trafi do konkurencji.
Projektowanie narzędzia UX można podzielić na 4 etapy:
- Poznanie potrzeb i toku myślenia klienta.
- Skonkretyzowanie działań.
- Testowanie pomysłów.
- Weryfikacja koncepcji końcowej.
Na samym początku należy skupić się na poznaniu potrzeb klienta. Zespół odpowiedzialny za UX musi poznać problemy, język czy zainteresowania odbiorców. W tym celu warto przeprowadzać wywiady, ankiety i obserwacje — im więcej danych zbierzemy, tym skuteczniejsza będzie analiza. Warto tutaj także poświęcić czas na zbadanie konkurencji, oszacowanie budżetu czy weryfikację innych ograniczeń.
Drugim krokiem jest skonkretyzowanie działań. Należy wówczas dociec, jakie rozwiązanie rzeczywiście odpowie na potrzeby klientów. Warto kierować się tutaj zasadą, że więcej wcale nie znaczy lepiej. Później wystarczy dany pomysł przetestować na różne sposoby i maksymalnie rozszerzyć perspektywę — im więcej testów, tym lepiej, bo finalny efekt nie może pozostawiać złudzeń, że całość spodoba się odbiorcom. Na końcu wystarczy zweryfikować koncepcję końcową, czyli przeprowadzić testy, ale już z udziałem użytkowników, wprowadzić wszelkie poprawki i opracować projekt graficzny. Gdy wszystko jest już gotowe, narzędzie można zacząć wdrażać.