Czym jest fotografia produktowa?
Fotografia produktowa to zdjęcia prezentujące przedmioty, najczęściej na białym jednolitym tle. Czasem stosuje się cień lub odbicie produktu aby uatrakcyjnić taką fotografię przedmiotu. Najczęściej tego typu fotografie spotkamy w sklepach internetowych, lecz również w katalogach czy na portalach aukcyjnych. Fotografie produktowe muszą być wyraźne, ostre, poprawnie naświetlone. Równie ważne jest właściwe odwzorcowanie kolorów produktu oraz pokazanie materiału, z którego jest on wykonany.
Fotografia produktowa to inwestycja w Twój e-sklep
Sprzedając produkty w internecie musimy je oczywiście pokazać potencjalnemu klientowi w jak najatrakcyjniejszy sposób. Sam opis, nawet najlepszy i najbardziej wyczerpujący jest ważny jednak to właśnie dobra fotografia produktowa przekazuje najwięcej informacji w najłatwiejszy sposób. Pamiętajmy, że większość ludzi jest wzrokowcami a więc bardziej przemawiają do nich obrazy niż ściana tekstu. Fotografia produktowa jest więc w takim przypadku znacznie szybciej i łatwiej przyswajana. Niewielu ludzi chce czytać bloki tekstu, szczególnie w erze smartfonów.
Pamiętajmy, że jak w przypadku tekstów, tak i również w przypadku zdjęć produktowych jakość ma ogromne znaczenie. Prowadząc sklep w internecie na pewno dużą wagę przykładamy do przyjaznej maski sklepu, intuicyjnej obsługi czy wyczerpujących opisów. To prawidłowe działania każdego marketingowca lub właściciela e-biznesu. Dlatego też fotografie produktowe jako jedna z ważniejszych składowych w przedstawianiu naszej oferty również powinny być jak najwyższej jakości. Śmiało można powiedzieć, że profesjonalna fotografia produktowa to inwestycja z bardzo dużym zyskiem, która będzie się zwracać wielokrotnie przez bardzo długi czas.
Ile kosztuje fotografia produktowa?
Skoro mówimy o inwestycji, każdy zainteresowany z pewnością chciałby poznać jej koszt. Nie ma się co łudzić, że zlecimy wykonanie profesjonalnej fotografii produktowej w cenie kilku złotych. Takie zdjęcia często mogą bardziej zaszkodzić naszemu wizerunkowi, który zostanie przedstawiony w słabym świetle. Wyobraźmy sobie produkty sfotografowane na biało-szarym tle, słabo oświetlone i o nienaturalnych kolorach. Czy skorzystalibyśmy z oferty takiego sklepu internetowego na odległość? Pieniądze, które wydamy na taniego fotografa nie przyniosą zakładanych efektów, wręcz odstraszą klientów a my będziemy musieli raz jeszcze szukać osoby bardziej doświadczonej w temacie. Czas i nerwy utracone na takiej sesji również nie pozostają bez znaczenia w napiętym grafiku każdego przedsiębiorcy. Cena dobrej fotografii produktowej to zwykle koszt od kilkunastu złotych przy większej ilość zamówionych zdjęć. Może ona rosnąć jeśli produkt, który chcemy sfotografować jest nietypowy, wymagający większego nakładu pracy. Szkło lub metal wymagają większego zaangażowania i nakładu pracy aby wyglądały idealnie na fotografii produktowej. Stąd ceny takich fotografii przedmiotów będą odpowiednio wyższe. Oczywistym jest, że mając do sfotografowania choćby kilkadziesiąt produktów cena takiej sesji fotograficznej może być obciążeniem nie tylko dla początkującego przedsiębiorcy. Nie traktujmy jednak tych pieniędzy jako zbędny wydatek a bardziej jako inwestycję, która im lepszej jakości tym większy zysk w przyszłości nam przyniesie. Nie bez powodu najbardziej znane marki znaczną część swojego budżetu reklamowego przeznaczają właśnie na profesjonalną fotografię produktową. Te firmy już wiedzą jak ważny jest wizerunek w sieci.
Fotografia produktowa – jak powstaje
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że zrobienie dobrej fotografii produktowej wymaga profesjonalnego sprzętu i studio fotograficznego. Jest to jak najbardziej prawda jednak poza tym należy zwrócić uwagę na szereg pozostałych aspektów.
Przed uruchomieniem aparatu zadbaj o produkty
Jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć produktowych musimy zadbać o produkty, które będziemy fotografować. Mając do dyspozycji kilka przedmiotów danego rodzaju obejrzyjmy je i wybierzmy ten który jest jak najlepiej wykonany. Upewnijmy się, że nie posiada żadnych rysek, odcisków palców czy otarć. Nawet najmniejsze niedoskonałości zostaną uchwycone przez aparat w świetle lamp błyskowych. A to spowoduje, że będziemy musieli poświęcić dodatkowy czas na retusz graficzny.
Zadbajmy również o otoczenie, w którym przeprowadzimy sesję. W okół stołu powinno być sporo wolnego miejsca aby nic nie utrudniało nam pracy. Warto pamiętać, że wszelkie produkty w pobliżu mogą zostać odbite jeśli nasz produkt jest błyszczący.
Rodzaje światła do fotografii produktowej
Światło to podstawa fotografii produktowej. Bez oświetlenia nasz aparat podobnie jak nasze oczy nic nie zobaczy. Jakość i rodzaj światła ma wpływ na to jak produkt zostanie zarejestrowany na matrycy aparatu. Z tego powodu aby fotografia produktowa była wysokiej jakości (na czym nam przecież zależy) należy skorzystać z profesjonalnego oświetlenia, na którym możemy zawsze polegać. W studio fotograficznym nie bez powodu stosuje się studyjne lampy błyskowe. Mają one odpowiednio dużą moc a także wysoki współczynnik oddawania naturalnych barw. Profesjonalne oświetlenie studyjne pozwala również na zastosowanie niezbędnych modyfikatorów światła. Fotograf produktowy używa ich do każdego zdjęcia w zależności od efektu jaki chce uzyskać. Pozwala to na pełną kontrolę nad światłem. Możemy za ich pomocą uzyskać światło miękkie i rozproszone, które świetnie sprawdzi się na przykład przy fotografowaniu biżuterii. Dzięki temu unikniemy ostrych cieni oraz rozbłysków na produkcie metalowym. W innym przypadku za pomocą modyfikatorów uzyskamy światło ostre i skupione w jednym miejscu kadru.
Ujęcia w fotografii produktów
Nie wystarczy po prostu położyć produktu na tle fotograficznym i bez zastanowienia wykonać fotografie produktów. Odpowiednia perspektywa to kolejna bardzo ważna decyzja gdy zabieramy się za fotografowanie produktów. Nie każdy przedmiot wygląda atrakcyjnie z każdej strony. O ile dosyć oczywiste jest, że gdy fotografujemy na przykład pralkę to jej tył z rurami przyłączeniowymi nie będzie najważniejszym co nasz klient chce zobaczyć (choć może się przydać jako na przykład ostatnie zdjęcie na karcie produktu). Jednak często stosowane, zdjęcie idealnie od frontu również nie przekaże wszystkich możliwych informacji. Jeśli umieścimy tylko taką fotografię produktu to z pewnością nie powie nam ona wystarczająco dużo. Dlatego bardzo ważnym jest aby szczególnie na głównym zdjęciu produktowym, które potem wykorzystamy jako miniaturkę oferty, zawrzeć w jak najlepszy sposób najwięcej informacji o przedmiocie, który fotografujemy. Miniaturki są bardzo ważne gdy przedstawiamy naszą ofertę na przykład na portalu aukcyjnym pośród innych sprzedających. Jeśli pośród innych ofert nasza fotografia produktowa będzie słaba na pewno nie zachęci to potencjalnego klienta do kliknięcia i w efekcie zakupu u nas. Wykorzystanie identycznego zdjęcia na przykład od producenta również nie rozwiązuje problemu gdy wszyscy nasi konkurenci dysponują takimi samym zdjęciami. Z tego powodu warto dobrze przemyśleć jak ma wyglądać główne zdjęcie naszych produktów.
Nie warto również nadmiernie oszczędzać na ilości kadrów. Klienci znacznie lepiej postrzegają ofertę, która zawiera dużo packshotów. Pozwala to na dokładne zapoznanie się z produktem, pokazuje jego wszystkie cechy oraz buduje naszą wiarygodność.
Profesjonalna fotografia produktowa
Fotografia produktowa wysokiej jakości wyróżnia się nie tylko idealnym oświetleniem czy perfekcyjnym ujęciem. Jest również bardzo ostra i wyraźna, pełna detali. Natomiast kolor fotografowanego produktu przyciąga uwagę, jest żywy ale naturalny, nieprzekłamany. Tutaj niezbędne będą profesjonalnej jakości obiektywy oraz korpusy aparatów potrafiące zapisać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Statyw natomiast utrzyma w bezruchu nasz sprzęt.
Aparat do fotografii produktowej
Nie ma się co oszukiwać, że poza doświadczeniem i umiejętnościami fotografa produktowego równie ważny jest sprzęt. Tutaj nie można iść na kompromisy. Jeśli chcemy uzyskać fotografie produktowe najwyższej jakości ze wspaniałymi szczegółami musimy zapatrzyć się w profesjonalny korpus oraz wysokiej jakości obiektywy. Niektóre z obiektywów są dedykowane do specjalnych zastosowań, mają odpowiednie cechy. Na przykład obiektywy makro pozwalają nam na uzyskanie bardzo szczegółowych powiększeń małych produktów.
Pozostałe akcesoria do fotografii produktów
Poza samym aparatem i obiektywami niezbędne będzie oczywiście źródło światła w postaci lamp błyskowych (o czym już wcześniej wspominaliśmy) i dedykowanych modyfikatorów światła. Musimy mieć również miejsce do pracy w postaci odpowiednio dużego stołu, tło czy rożnego rodzaju uchwyty i ekrany do odbijania światła.
Fotografia produktowa odzieży
Do tej pory wspominaliśmy o różnego rodzaju produktach. Jest jednak bardzo duży dział fotografii produktowej, który skupia się na zdjęciach odzieży. Ubrania możemy fotografować na kilka sposobów.
Pierwszym z nich są tzw flatshoty czyli zdjęcia odzieży z góry. Fotografowane ubranie układamy na płaskiej powierzchni zupełnie na płasko lub lekko je marszcząc i wykonujemy fotografię produktu idealnie z góry.
Niektóre ubrania fotografujemy również z góry ale złożone. Są to na przykład koszule czy niektóre akcesoria takie jak na przykład skarpetki, szale czy krawaty.
Bardzo popularne i cenione przez klientów są zdjęcia odzieży typu duch. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa przedstawia odzież na tak zwanym niewidzialnym manekinie. Ubranie przedstawione w ten sposób jest wypełnione i ułożone tak jak na żywym modelu jednak bez jego obecności w kadrze.
Odzież zwykle nie wymaga więcej niż 3-4 packshoty. Najważniejszy jest oczywiście prezentujący dane ubranie z przodu i z tyłu. W dalszej kolejności zwykle wykonuje się ujęcia pokazujące detale. Mogą to być na przykład zbliżenia na wykończenie, materiał czy logo producenta.
Najważniejsza cecha zdjęć produktowych
Profesjonalne fotografie produktów przyciągają nasz wzrok świetnymi kadrami, żywymi kolorami i oszałamiającą ilością detali. Jak widzimy mamy wiele możliwości aby fotografia produktowa była bardzo skutecznym medium, które pomoże nam pomnożyć zyski ze sprzedaży w internecie. Pamiętajmy jednak, że najważniejszą cechą fotografii produktowej jest pokazanie produktu w sposób naturalny.
Artykuł powstał na bazie naszego rozbudowanego wpisu o fotografii produktowej
https://www.fotographia.pl/fotografia-produktowa-zobacz-jak-pracujemy/