W jaki sposób ośrodek leczenia uzależnień pomaga swoim podopiecznym?
W ośrodku leczenia uzależnień przebywają osoby, które mają poważne problemy z alkoholem, narkotykami czy lekami. Znajdują się tutaj również ci, u których pojawiły się inne, rzadziej występujące uzależnienia. Pacjenci przebywają w ośrodku, gdzie mogą poddać się leczeniu uzależnień i terapii, która ma pomóc im wyjść na prostą.
Czym wyróżnia się prywatny ośrodek leczenia uzależnień?
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień wyróżnia się przede wszystkim pewnym domowym podejściem do każdego z podopiecznych. Oznacza to, że pacjenci są traktowani jako część społeczności i mają większą możliwość komunikacji z opiekunami. Przede wszystkim w taki miejscu jest mniej pacjentów niż w klasycznym ośrodku. W związku z tym otrzymują oni bardziej sprecyzowaną i dopasowaną do ich potrzeb pomoc, która ma zapewnić im szybki i skuteczny powrót do zdrowia. Podczas terapii uzależnień mają oni zapewnione nie tylko wszystkie środki, jakie mają umożliwić leczenie uzależnienia, ale również dostęp do zajęć dodatkowych, które zapewnia prywatny ośrodek odwykowy.
Jak wygląda terapia uzależnień?
Skuteczna terapia uzależnień łączy w sobie leczenie uzależnienia psychicznego oraz fizycznego. Niezbędne jest tutaj indywidualne podejście, ponieważ każdy z podopiecznych różni się od siebie i wymaga zastosowania innych środków. Tym, co ich łączy to fakt, że już sama decyzja na temat podjęcia leczenia jest tutaj kluczowa. Leczenie obejmuje sesje terapeutyczne oraz leczenie farmakologiczne.
Czy ośrodek terapii uzależnień pozwala na trwałe leczenie uzależnień?
Wśród osób uzależnionych jest duża część takich, którzy skutecznie poradzili sobie z uzależnieniem. W ich przypadku kluczowe było dążenie do wytrwania w postanowieniu na temat trzeźwości oraz zrezygnowanie z tego, co mogłoby prowadzić do ponownego narażenia się na uzależnienie. Ośrodek terapii uzależnień pomaga w trwałym zachowaniu trzeźwości, jednak ostateczna decyzja zawsze należy do pacjentów, którzy muszą podjąć odpowiednie kroki, żeby nie powrócić do ponownego zażywania środków odurzających. Według pacjentów jest to trudny proces, ale w pełni wart poświęcenia.