Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 09:55
Reklama

Zrównoważona konsumpcja żywności – dieta dobra dla ludzi i dla planety

W dzisiejszych czasach, gdy nasze działania coraz bardziej wpływają na stan środowiska naturalnego, warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty spożywcze wybieramy i jak często je kupujemy. Zrównoważona konsumpcja żywności przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i chroni bioróżnorodność, a przede wszystkim jest kluczowym narzędziem w walce z pandemią otyłości.
  • 20.04.2023 14:12
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zrównoważona konsumpcja żywności – dieta dobra dla ludzi i dla planety

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Otyłość to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2019 roku prawie 53 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej (UE) miało nadwagę, a 17 proc. z nich doskwierała otyłość. Nadmierna liczba zbędnych kilogramów często jest powodem cukrzycy, chorób serca, udaru, zaburzeń hormonalnych i wielu innych przykrych konsekwencji.

Zrównoważona konsumpcja żywności - dlaczego jest ważna?

Skuteczna walka z otyłością wymaga zmiany mentalnej i fizycznej, opartej na diecie. W tym drugim przypadku pomóc może zrównoważona konsumpcja żywności, promowana przez UE. To nic innego jak dążenie do zwiększenia udziału w codziennym menu produktów pochodzenia roślinnego, w tym towarów sezonowych i pochodzących od lokalnych wytwórców.

Świadome korzystanie z dostępnych dóbr – z naciskiem na ograniczenie marnotrawstwa jedzenia – pozwala nie tylko dbać o nasze zdrowie, ale też minimalizować postępujące negatywne zmiany klimatyczne. Należy pamiętać, że każda rzecz już na etapie produkcji wymaga dostarczenia do jej wytworzenia określonej ilości energii.


 

Dieta zrównoważona dla ludzi i dla planety 


 

Bez dobrze skomponowanego menu nasze zmagania z nadwagą nie przyniosą efektów. W miarę możliwości wybierajmy także produkty spożywcze z ekologicznych upraw i hodowli. Dzięki temu możemy nie tylko poprawić jakość prywatnego jadłospisu, ale także przyczynić się do ochrony środowiska.


 

By schudnąć, trzeba unikać jedzenia w pośpiechu i ograniczyć lub – najlepiej – zrezygnować z alkoholu oraz słodkich napojów. Duże znaczenie ma także regularna aktywność fizyczna w postaci pływania, jazdy na rowerze, biegania czy zwykłego chodzenia.

O sposobach promocji zasad zdrowego odżywiania więcej dowiesz się z materiału wideo: https://www.youtube.com/watch?v=x2fmMX8TsBk

Zrównoważona polityka żywnościowa 


 

W ostatnich latach rośnie popularność diet wegetariańskich i wegańskich, co przekłada się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Pojawiają się innowacyjne rozwiązania technologiczne czy roślinne alternatywy dla mięsa i nabiału. Te inicjatywy to symptom trendu zadomowienia się pojęcia zrównoważonej konsumpcji w polityce żywnościowej Unii Europejskiej.

Strategia „od pola do stołu” jasno i precyzyjnie pokazuje jakie działania składają się na zrównoważoną konsumpcję żywności. Wiążą się z tym m.in. wzmocnienie pozycji konsumentów czy dostępność i ceny produktów żywnościowych. Z jednej strony Wspólna Polityka Rolna, która realizuje założenia Strategii, dostarcza wsparcia w zakresie produkcji żywności, dzięki któremu proces ten w możliwie najmniejszym stopniu wpływa na środowisko, klimat i bioróżnorodność (np. wsparcie dla nowoczesnych technologii w gospodarstwach rolnych). Z drugiej strony możemy mówić o wspieraniu poprawy jakości produktów, które trafiają na nasz stół, w tym o wsparciu dotyczącym systemów jakości żywności, krótkich łańcuchów dostaw żywności czy rolnictwa ekologicznego.

Więcej informacji na temat działań wspierających zrównoważoną konsumpcję żywności znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.


 

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama