Rodzaje złośliwego oprogramowania
Malware to termin, który odwołuje się do wielu typów złośliwego oprogramowania. Wyróżnia się między innymi:
- powszechnie znanego konia trojańskiego, który wykorzystuje zasoby zainstalowanego oprogramowania,
- keyloggery służące do wykradania haseł,
- ransomware, czyli oprogramowanie szantażujące, które blokuje ekrany i szyfruje zasoby, a następnie wyświetla komunikat o okupie,
- cryptojacking, który wykorzystuje potencjał techniczny sprzętu do kopania kryptowalut,
- spyware, który śledzi odwiedzane przez użytkownika strony i wykonywane działania,
- rootkit, czyli ukryta, trudna do zlokalizowania i wykrycia aplikacja, która manipuluje całym systemem w celu kradzieży danych.
Aby złośliwe oprogramowanie mogło dostać się do Twojego urządzenia, potrzebuje albo luki w systemie zabezpieczeń albo nieostrożnego użytkownika, który „zaprosi go do środka”, klikając w link, pobierając pirackie wersje plików, lub choćby akceptując regulamin na zhakowanej stronie. Warto zdecydować się na test bezpieczeństwa (https://sprint.pl/pl/uslugi/audyty-i-testy-bezpieczenstwa) i sprawdzić swoją sieć pod kątem luk w zabezpieczeniach.
Jak rozpoznać cyberatak typu malware?
Efekty ataku zależą od rodzaju złośliwego oprogramowania. Jednak dość charakterystyczna jest praca zainfekowanego urządzenia. Komputer, laptop lub tablet często się zawiesza, zacina, a jego działanie jej znacznie spowolnione, wyskakuje też wiele okienek z kategorii SPAMu.
Jak chronić się przed malware?
Istnieje wiele kompleksowych rozwiązań, które chronią komputer i sieć przed atakami typu malware. Na przykład zapora Fortigate (https://sprint.pl/pl/uslugi/fortigate) obejmuje całe moduły antyspyware i antymalware, a także funkcję antyspam, filtrowanie sieci czy kontrolę przed włamaniami. Aby ochronić się przed szkodliwym oprogramowanie, konieczne jest również uświadomienie pracowników na temat tego, jak ich codzienna praca wpływa na bezpieczeństwo informacji np. w firmie. Zarówno z wdrożeniem odpowiedniego systemu, jak i przeszkoleniem pracowników poradzi sobie zespół fachowców Sprint (https://sprint.pl/). Pamiętajcie, by nie otwierać podejrzanych linków i załączników, nie odwiedzać stron o wątpliwej reputacji i nie pobierać podejrzanych plików na własny komputer.