Wkłady kominkowe – ważna część kominka
Najważniejszą kwestią do ustalenia na początku jest wybór odpowiedniego wkładu kominkowego. Jeśli kominek ma jedynie pełnić funkcję dekoracyjną lub będziemy w nim palić sporadycznie, aby stworzyć przyjemny klimat, to nie musimy zwracać uwagi na parametry grzewcze i wydajność wkładu. W takim przypadku możemy skupić się przede wszystkim na jego estetyce. Jednakże, jeśli planujemy, że kominek będzie jednym z głównych źródeł ciepła w naszym domu, musimy dokładniej przyjrzeć się dostępnym opcjom i ich możliwościom.
Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym
Jedną z najczęściej wybieranych opcji na ogrzewanie za pomocą kominka jest wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Ten rodzaj wkładu kominkowego posiada specjalny wymiennik ciepła, który odpowiada za przekazywanie energii uzyskanej w trakcie spalania drewna do wody. W kominku z płaszczem wodnym zainstalowane są wężownice, które połączone są z instalacją centralnego ogrzewania. Woda, ogrzewana w trakcie spalania drewna, przepływa przez wężownice, a następnie trafia do instalacji CO i do zasobnika na wodę, skąd jest rozprowadzana rurami do grzejników w całym domu. Dzięki temu kominek z płaszczem wodnym jest alternatywą dla tradycyjnych pieców gazowych lub węglowych, ponieważ ogrzewa całą instalację centralnego ogrzewania w domu. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym świetnie radzą sobie z ogrzewaniem nawet dużych domów, pod warunkiem że wybierzemy odpowiedni wkład do metrażu domu. Dodatkowo ten rodzaj wkładu pozwala na ogrzewanie wody użytkowej, co oznacza, że w trakcie spalania drewna otrzymujemy nie tylko ciepłe grzejniki, ale również ciepłą wodę do kąpieli.
Jak wybrać wkład kominkowy z płaszczem wodnym?
Wskazówki doboru odpowiedniego wkładu z płaszczem wodnym:
● Zapotrzebowanie na ciepło i powierzchnia użytkowa domu są kluczowe przy doborze odpowiedniego wkładu.
● Należy zwrócić uwagę na rodzaj instalacji grzewczej w domu oraz przewidywany czas użytkowania kominka.
● Miejsce, gdzie będzie stał kominek, również ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego urządzenia.
● Moc, bilans cieplny oraz sprawność to ważne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego wkładu.
● Fachowcy zajmujący się montażem kominków mają duże doświadczenie i z pewnością pomogą dobrać optymalny wkład.
● Przed przystąpieniem do prac budowlanych i zakupu wkładu, ekipa powinna dokonać niezbędnych pomiarów i wykonać wizję lokalną, co pozwoli stworzyć wstępny zarys, jakiego rodzaju wkładu potrzebujemy.