1. Segregacja śmieci jako przygotowanie do recyklingu
2. Etapy recyklingu - papier
3. Do czego wykorzystać papier? Recykling w praktyce
Poniżej przedstawiamy tylko jeden materiał wykorzystywany w ponownym przetworzeniu odpadów. Sam recykling natomiast ma sens także w odniesieniu do innych surowców, zarówno jako recykling materiałowy, jak i recykling organiczny.
Segregacja śmieci jako przygotowanie do recyklingu
Pierwszym krokiem na drodze do recyklingu jest prawidłowa segregacja śmieci. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że ogromny wpływ na poziom wartości użytkowej ma jakość surowca. Im lepsza, tym większe możliwości dalszego działania. Ogólne zasady segregacji z pewnością znamy. Do osobnego pojemnika trafiają odpady zmieszane, a do następnych: papier, plastik i metal oraz szkło. Jeszcze inny pojemnik przeznaczony jest do wyrzucania odpadów biodegradowalnych.
Same odpady biodegradowalne przeważnie trafiają do biogazowni lub kompostowni, gdzie materia organiczna zostaje przetworzona na energię lub kompost albo kwalifikowane są do procesu polegającego na naturalnym unieszkodliwianiu odpadów biodegradowalnych. Papier, który trafia do pojemników, powinien być natomiast czysty. Do recyklingu nie nadaje się ten otłuszczony, mokry, z pozostałościami pożywienia.
Etapy recyklingu - papier
Jak wygląda recykling papieru?
- Segregacja
W pierwszej kolejności odpady są sortowane, aby wyeliminować z nich papier zanieczyszczony. Ten wybrany do dalszej pracy zawija się w prostokątne bale.
- Rozwłóknianie
Następnie papierowe bale są zgniatane i rozwłókniane przez specjalne maszyny w papierni. Służą do tego specjalne maszyny, dzięki którym uzyskuje się nici celulozy. W dalszej kolejności oczyszcza się je z potencjalnych resztek zanieczyszczeń, na przykład kawałków tworzyw sztucznych.
- Odbarwianie
Na tym etapie z papieru usuwa się tusz drukarski i materiały klejące. Mniejsze partie odbarwia się wodą, większe - bąblami powietrza.
- Bielenie
Uzyskana w ten sposób papierowa masa jest brązowa. Za pomocą odpowiednich środków chemicznych nadaje się jej biały kolor.
Do czego wykorzystać papier? Recykling w praktyce
Papier w recyklingu znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Proces przetwarzania odpadów sprawia, że nadaje się on do ponownego wykorzystania w produkcji papieru toaletowego, papieru do wydruku książek i gazet, wytłaczanek do jajek, filtrów do kawy, a nawet banknotów.