Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 3 maja 2025 06:25
Reklama

Szałwia omączona – elegancka, długo kwitnąca roślina do przydomowego ogrodu

Szałwia omączona to dekoracyjna roślina o fioletowych, kłosowatych kwiatostanach (które przypominają lawendę) i ozdobnych liściach. Roślina ta jest często wybierana do ogrodów utrzymanych w stylu wiejskim i naturalistycznym. Można ją również uprawiać w donicach w mieszkaniach, na balkonach i na tarasach. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup nasion tej rośliny?
  • 20.12.2023 17:22
Szałwia omączona – elegancka, długo kwitnąca roślina do przydomowego ogrodu

Sprawdź ofertę na nasiona Szałwi w sklepie W.Legutko

Szałwia omączona – podstawowe informacje

Szałwia omączona jest to dekoracyjna roślina wchodząca w skład rodziny jasnotowatych. Jest ona spokrewniona z szałwią lekarską, melisą, miętą, lebiodką, hyzopem czy macierzanką. W naturalnych warunkach można ją spotkać w Ameryce Północnej i Południowej, gdzie jest rośliną wieloletnią. W Polsce uprawiana jest przede wszystkim jako roślina jednoroczna. Szałwia omączona charakteryzuje się wzniesionym, kępiastym pokrojem. W sprzyjających warunkach może osiągnąć do 90 centymetrów wysokości. Jej duże, delikatne liście mają szerokolancetowaty kształt i ząbkowane brzegi. Jej fioletowe lub niebiesko-fioletowe (spotykane są także kwiaty białe i jasnoniebieskie) kwiaty są zebrane w kłosowate kwiatostany. Charakterystyczne dla tej rośliny jest to, że pędy kwiatostanowe pokryte są mączystym, białawym nalotem (stąd nazwa rośliny). Ogrodnicy bardzo cenią szałwię omączoną za długi okres kwitnienia, który rozpoczyna się w czerwcu i może trwać nawet do pierwszych przymrozków. Kwiaty szałwii są chętnie odwiedzane przez pszczoły i inne owady zapylające. Szałwia omączona jest popularnym wyborem do ogrodów wiejskich i naturalistycznych.

Szałwia omączona – jak wygląda jej uprawa?

Szałwia omączona nie jest rośliną problematyczną w uprawie, dlatego na jej posadzenie mogą pozwolić sobie także osoby, które nie mają doświadczenia w ogrodnictwie.

Dla szałwii omączonej należy zarezerwować stanowisko dobrze nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów. Pamiętajmy, że nieograniczony dostęp do słońca sprawi, że roślina będzie obficie kwitła.

Podłoże powinno być przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, stale lekko wilgotne i próchnicze. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest słabej jakości, przed posadzeniem szałwii warto jest ją wzbogacić nawozem organicznym.

Szałwia należy do rodziny jasnotowatych, dlatego nie należy jej sadzić w sąsiedztwie, a także na stanowiskach, gdzie w poprzednich sezonach rosły inne rośliny wchodzące w skład tej rodziny. W przeciwnym wypadku musimy się liczyć z tym, że nasza szałwia będzie bardziej narażona na ataki szkodników i choroby roślin.

Szałwia omączona nie posiada odporności na mróz, dlatego uprawia się ją z rozsady. Nasiona są wysadzane do pojemników wczesną wiosną. Natomiast sadzonki są przesadzane na docelowe stanowisko, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga ta roślina?

Szałwia omączona potrzebuje regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Warto jest ją również zasilać nawozami do roślin kwitnących. Możemy przedłużyć okres kwitnienia tej rośliny, jeżeli będziemy pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów (dzięki temu może ona przetrwać nawet do późnej jesieni).

Szałwia omączona – jak wybrać najlepsze nasiona?

Nasiona szałwii omączonej można kupić w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu zdrowych i dorodnych roślin – koniecznie posadźmy je z nasion renomowanych producentów. Ich nasiona pozyskiwane są z kontrolowanych, ekologicznych upraw. Doświadczeni ogrodnicy przestrzegają przed kupowaniem nasion na wagę (są one zazwyczaj niepełnowartościowe i bardzo często przeterminowane). Nie kupujmy również nasion w uszkodzonych lub wyblakłych opakowaniach.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: roztTreść komentarza: Jewropejskie standardy...Data dodania komentarza: 21.01.2025, 20:30Źródło komentarza: 27 stycznia 1832 - masakra w FiszewieAutor komentarza: Don Zalesko (YTchanel.)Treść komentarza: Będzie wsparcie publikiData dodania komentarza: 2.12.2024, 15:42Źródło komentarza: Tauron Puchar Polski kobiet po raz pierwszy w Elblągu [WIDEO]Autor komentarza: lolTreść komentarza: xdddddddData dodania komentarza: 22.10.2024, 22:24Źródło komentarza: Pomimo wszystkiego, szukajmy w ludziach dobra...Autor komentarza: śmiech na saliTreść komentarza: niezła melina... koleś zagadał, a baba co? "to ja idę sobie zupę ugotować", widać że się znali i chlali, był tam równo 1000zł? a może 990zł albo 1100zł? a może tylko 200zł? 100zł wydali i 100zł zostało? chłop chwalił się garnkiem "złota" i go przewalili, "Funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców" aha poszukiwali sąsiadów... dziwne że nie umorzyli z powodu nie wykrycia sprawców XDData dodania komentarza: 10.09.2024, 02:44Źródło komentarza: Ukradli garnek bilonu
Reklama