Płyty poliuretanowe PIR są doskonałym materiałem do uzyskania wysokiej jakości izolacji termicznej i znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Ich przewaga nad innymi izolacjami wynika z wyjątkowych właściwości izolacyjnych oraz korzystnych parametrów użytkowych. Z tego względu płyty PIR na ściany wewnętrzne są teraz szeroko stosowane. Czym się wyróżniają i na czym polega ocieplanie ścian od środka przeprowadzane z ich udziałem?
Płyty PIR – co to jest?
Płyty PIR to materiały termoizolacyjne, które nazywane są również płytami poliizocyjanuratowymi lub po prostu poliizocyjanuratami. Ich rdzeń wykonany jest z pianki PIR, która wraz z termoizolacyjnym panelem tworzy najlepsze obecnie materiały termoizolacyjne. Płyty PIR wyróżniają się bardzo małą wagą oraz minimalnym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ=0,022 W/(m·K). Dzięki tym właściwościom można je z powodzeniem stosować we wszystkich miejscach wymagających izolacji termicznej podczas czynności takich jak ocieplenie od środka.
Płyty PIR – wysoka przeciwogniowość
W budownictwie nowoczesnym płyty PIR są coraz bardziej popularne, ponieważ posiadają wiele zalet. Warto zwrócić uwagę na ich właściwości przeciwogniowe, które są bardzo cenne w przypadku pożaru. Płyty PIR utrzymują swoje właściwości konstrukcyjne nawet w temperaturze 300°C, co daje więcej czasu na reakcję, walkę z płomieniami i ewakuację z budynku. Co więcej, w przypadku pożaru na płycie PIR tworzy się zwęglona powłoka, która utrudnia przedostanie się ognia do innych części budynku. Dlatego też płyty PIR są szczególnie rekomendowane podczas wykończeń dachu jak i podczas czynności, jaką jest ocieplenie od środka. Mimo swojej cienkości, płyty PIR zapewniają wysoką izolacyjność termiczną, skutecznie zastępując inne materiały, takie jak styropian czy wełna mineralna.
Ocieplanie od wewnątrz
Izolacja termiczna budynków jest niezbędna ze względu na rosnące koszty energii, a także dla zapewnienia ochrony przed wilgocią i rozwojem niepożądanych pleśni i grzybów. Problem pojawia się jednak w przypadku zabytkowych kamienic, gdzie nie jest dozwolone stosowanie ocieplenia zewnętrznego. W takich sytuacjach płyty termoizolacyjne PIR mogą być bardzo pomocne, ponieważ w ich przypadku można stosować ocieplanie ścian od środka, co pozwala oszczędzić znaczną ilość przestrzeni użytkowej, jednocześnie skutecznie zabezpieczając przegrodę przed degradacją. Dzięki zastosowaniu modułu paroizolacyjnego, płyty PIR na ściany wewnętrzne skutecznie zapobiegają wykraplaniu się pary wodnej, co przyczynia się do zachowania integralności struktury przegrody. W suchym środowisku nie ma możliwości rozwoju drobnoustrojów i grzybów, co z kolei wpływa na zwiększenie trwałości przegrody.