Jak jednak wybrać właściwie masażystę? Skąd mieć pewność, że wykonywany masaż przyniesie ulgę i poprawę stanu zdrowia, a nie zaszkodzi? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wybierania specjalisty lub salonu masażu.
Z jakim problemem się zmagamy?
Zanim przejdziemy do szukania konkretnego specjalisty bądź salonu masażu, odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki problem zdrowotny chcemy rozwiązać. Zupełnie inna osoba czy rodzaj masażu będzie odpowiedni, jeśli stawiamy na relaks, uwolnienie się ze stresu i napięć gromadzonych przez cały tydzień zmagań z obowiązkami, a kogoś innego, jeśli zmagamy się np. z konkretnym schorzeniem i liczymy na wspomożenie leczenia.
W tej kwestii dobrze jest poradzić się lekarza, który zależnie od naszych dolegliwości będzie w stanie doradzić, jaki rodzaj masażu jest wskazany, co ułatwi poszukiwania specjalisty. Pomocą może być także skorzystanie z wyszukiwarki https://gabinetymasazu.pl/, aby odnaleźć punkty masażu w najbliższej okolicy i móc zapoznać się z dostępną ofertą.
Kierunkowe wykształcenie to podstawa
Wiemy już, czego i kogo szukamy. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, jakie wykształcenie i doświadczenie posiada osoba, do której wybieramy się na masaż. Rodzajów tego zabiegu jest bardzo dużo, a jeszcze więcej schorzeń, których kompleksowe leczenie polega m.in. na wspomaganiu się poprzez masaże.
Masażysta musi dysponować szczegółową wiedzą na temat anatomii ciała, ale i całego organizmu. To szeroka dziedzina, której nie da się poznać w ciągu kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu godzin kursu. Szkolenia i dodatkowe kursy są uzupełnieniem, podstawę natomiast powinna stanowić nauka w szkole policealnej lub studia w tym kierunku.
Doświadczenie w pracy z pacjentem i konkretnymi schorzeniami
Masaże wykonuje się celem rozluźnienia, przygotowania do intensywnej aktywności fizycznej, ale i po to, by ograniczyć dolegliwości wynikające z danego schorzenia. Masażysta powinien zatem posiadać ogólne doświadczenie w pracy z pacjentem, ale i to, które obejmuje schorzenie, z jakim się zmagamy.
Każdy pacjent jest inny, podobnie jak i różne choroby wymagają odmiennego sposobu postępowania. Źle dobrane techniki masażu mogą niestety nie tylko nie przynieść oczekiwanej poprawy, ale i wręcz zaszkodzić lub pogłębić już występujący problem. Szukajmy zatem specjalisty, który miał już do czynienia z pacjentami o podobnych problemach zdrowotnych.
Atmosfera panująca w gabinecie masażu
Na koniec – atmosfera, która panuje w gabinecie masażu. Nie jest to najważniejsze, jednak równie kluczowe w aspekcie dbania o zdrowie. Jeśli masażysta sprawia, że w jego obecności czujemy się niekomfortowo, nie jest dla nas odpowiednio delikatny (każdy ma inny próg bólu), nie wyjaśnia tego, co robi i jaki ma plan na kolejne sesje masażu, nie poczujemy się lepiej.
Zwróćmy zatem również uwagę na profesjonalne, rzetelne i empatyczne podejście do nas, jako do pacjenta. Opierając się na wszystkich powyższych wskazówkach, uda nam się znaleźć salon masażu lub masażystę, który pomoże w odzyskaniu zdrowia bądź pozbyciu się chociażby gromadzonego w ciele napięcia.