Regulacje prawne dotyczące oznakowania pojazdów ciężarowych
Pod lupę należy wziąć obowiązujące przepisy prawne. Kluczowe z nich to Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku wraz z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów, oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 21 lutego 2011.
Zgodnie z powyższymi aktami prawnymi, obowiązkowe jest oznakowanie:
- pojazdów długich i ciężkich (samochody ciężarowe i specjalne) o masie całkowitej 7,5 tony (z wyłączeniem: ciągnika siodłowego, naczepy i przyczepy), których długość z dyszlem przekracza 8 metrów;
- pojazdów długich i ciężkich, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 10 ton;
- autobusów przegubowych klasy II i III.
W praktyce oznacza to, że każdy pojazd ciężarowy powinien być odpowiednio oznakowany, a niespełnienie tego wymogu może wiązać się z nałożeniem mandatu w trakcie kontroli drogowej.
Po co stosuje się oznakowanie ciężarówek?
Produkty z kategorii oznakowania, które można kupić na stronie https://nadkola.pl/pol_m_Oznakowanie-pojazdow_Folie-odblaskowe-670.html, stosowane są z kilku podstawowych powodów. To przede wszystkim sposób na wyróżnienie pojazdu na tle innych aut biorących udział w ruchu drogowym. Poprawia widoczność innym kierowcom oraz ułatwia im podejmowanie decyzji w zakresie manewrów drogowych. Wszystkie te przepisy wprowadzane są po to, aby zredukować liczbę wypadków na drogach oraz zwiększać bezpieczeństwo jazdy.
Inni kierowcy są w stanie wcześniej rozpoznać pojazd ciężarowy na drodze, a także dostosować swój styl jazdy do jego obecności - zredukować prędkość czy też właściwie zaplanować manewr wyprzedzania.
W jaki sposób należy oznakować ciężarówkę?
Oczywiście kierowca nie ma pełnej dowolności w zakresie sposobu oznakowania swojego pojazdu ciężarowego. Podstawowym oznaczeniem są tablice wyróżniające. Te umieszcza się z tyłu auta. Muszą być przyczepione prostopadle i symetrycznie do osi podłużnej ciężarówki. Tablice składają się z naprzemiennie ulokowanych pasów żółtych i czerwonych, które przykleja się pod kątem 40-50° do pionu. Zgodnie z wymogami pasy żółte wykonuje się z odblaskowego, a pasy czerwone z fluorescencyjnego materiału.
Ponadto dolne krawędzie tablic nie mogą znajdować się niżej, niż 25 cm od powierzchni jezdni, a górne wyżej, niż 210 cm od powierzchni jezdni. Dzięki temu są dobrze widoczne dla innych kierowców. Pod uwagę należy wciąż również boczny obrys pojazdu. Zewnętrzne krawędzie nie mogą wychodzić dalej, niż 40 cm od niego. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości w zakresie prawidłowości swojego oznakowania, warto skonsultować je ze specjalistą.