Symbolika Świętego Mikołaja
Postać Świętego Mikołaja jest bogata w symbolikę. Jego atrybuty, takie jak pastorał, księga czy sakiewka z monetami, odzwierciedlają jego cnoty: opiekę nad wiernymi, sprawiedliwość i hojność. W Elblągu szczególnie akcentowana była rola Świętego Mikołaja jako orędownika żeglarzy. Elblążanie wybrali tego świętego, bo jako patron żeglarzy, marynarzy i rybaków był on związany w średniowieczu ze Związkiem Hanzeatyckim. Hanza zrzeszała miasta żyjące z handlu morskiego, w tym Elbląg, który był wówczas jednym z głównych portów Bałtyku.
Św. Mikołaj patron Elbląga
Św. Mikołaj jest już patronem kilku polskich miast, m.in. Głogowa, Chrzanowa i Bydgoszczy. W tradycji chrześcijańskiej akt uzyskania patrona, czyli pośrednika i orędownika u Boga, oznacza zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego świętego i wolę naśladowania go w życiu społecznym.
Starania o ustanowienie św. Mikołaja patronem miasta rozpoczęły się w 2016 roku - jubileuszowym Roku Miłosierdzia i 1050-lecia chrztu Polski były wspólną inicjatywą radnych i prezydenta Elbląga. W maju samorząd przyjął przez aklamację odpowiednią uchwałę intencyjną i zwrócił się do Watykanu - za pośrednictwem miejscowej kurii - o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie.
6 grudnia 2016 roku odbyły się miejskie uroczystości związane z ustanowieniem elbląskiego patrona. W tym dniu zaplanowano nadzwyczajną sesję rady miasta, symboliczne rozświetlenie choinki oraz nabożeństwo w intencji miasta i mieszkańców, które zostało odprawione w XIII-wiecznej katedrze pw. św. Mikołaja.
Kim Był Święty Mikołaj?
Święty Mikołaj urodził się około 270 roku w starożytnym mieście portowym Patara, położonym w Licji na terenie dzisiejszej Turcji. Już jako biskup Miry (obecnie Demre) zasłynął ze swojej wrażliwości na ludzką biedę i nieszczęście. Pomagał potrzebującym w sposób dyskretny lub anonimowy, a jego działalność pasterska stała się inspiracją dla wielu legend.
W 325 roku Święty Mikołaj brał udział w soborze powszechnym w Nicei, gdzie współtworzył podstawy doktryny chrześcijańskiej. Zmarł 6 grudnia 343 roku. Jego relikwie w XI wieku znalazły się w Bari we Włoszech. W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania stypendiów i zapomóg w szkołach pod jego patronatem. Z czasem ta tradycja przekształciła się w obdarowywanie prezentami dzieci, szczególnie 6 grudnia, w dniu wspomnienia Świętego Mikołaja.
Napisz komentarz
Komentarze