Przypomnijmy, że głównym dystrybutorem ciepła w mieście jest EPEC, zaś jego - producentem Energa Operator. EPEC pozyskał fundusze na 2 duże inwestycje: układ wysokosprawnej kogeneracji, czyli produkcji ciepła i prądu, który powstaje na terenie Ciepłowni Dojazdowa oraz farmę fotowoltaiczną o mocy ok. 2 MW na terenie tzw. Terkawki. Niestety Energa Operator odmawia EPEC-owi przyłączenia odnawialnych źródeł energii do ich sieci energetycznej. Bez tej zgody nie jest możliwe zakończenie inwestycji.
Przypomnijmy, ze obie inwestycje rozpoczęły się jeszcze 2020 r i wpisywałyby się w program transformacji energetycznej w Polsce oraz przepisów unijnych, dotyczących ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza.
EPEC do tej pory otrzymał już 4 pisma odmowne. W uzasadnieniu ENERGA wskazała na przyczynę techniczną, związaną z obciążeniem sieci elektoenergetycznej 110.
Prezydent liczy, że zmiana władzy przyczyni się do przyśpieszenia realizacji obu inwestycji. Koszt budowy farmy to ok 7 mln zł, natomiast szacowana wartość budowy układu wysokosprawnej kogeneracji to ok 60 mln zł z czego 50 proc. kwoty pochodzić będzie z Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Napisz komentarz
Komentarze