Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 14:01
Reklama

Pracodawco, czy wiesz, że... odc. 6

Dofinansowanie do zatrudnienia rodziców lub opiekunów - to specyficzna forma wsparcia, z której może korzystać pracodawca chcący zatrudnić osoby bezrobotne, ale te, które zrezygnowały z zatrudnienia po to, by zaopiekować się dzieckiem lub osobą zależną.
Kliknij aby odtworzyć

„Pracodawco, czy wiesz, że...” to cykl audycji, których tematem jest oferta Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu skierowana do elbląskich przedsiębiorców. W każdym odcinku przedstawiamy programy, z których szefowie firm mogą korzystać, rozwijając swoje zakłady pracy, dając pracę ludziom, obniżając koszty...

Dofinansowanie do zatrudnienia rodziców lub opiekunów



- To specyficzna forma wsparcia, dlatego że grupa odbiorców tych form jest wąska – wyjaśnia Marta Kłosińska-Wyżlic, kier. Działu Programów Rynku Pracy. - Z tych form może korzystać pracodawca. Który chce zatrudnić osoby bezrobotne z zaznaczeniem, że są to osoby bezrobotne, które w okresie trzech lat przed rejestracją w Urzędzie Pracy zrezygnowały z dotychczasowego zatrudnienia po to, by zaopiekować się dzieckiem do 6 roku życia lub osobą zależną.

Pracodawca, który planuje stworzenie etatów może ubiegać się o grant na telepracę lub o świadczenie aktywizacyjne.

- Grant na telepracę jest finansowym wsparciem dla pracodawcy, który zamierza utworzyć stanowisko w formie telepracy. Tym samym nie do każdego pracodawcy ta forma może być skierowana z uwagi na to, że w zakresie swoich działalności nie każdy pracodawca taką formę pracy prowadzi – dodaje Marta Kłosińska-Wyżlic.

Jeśli się jednak zdecyduje i skorzysta ze wsparcia Urzędu Pracy – obecnie jest to 10 500 zł - jego obowiązkiem jest zatrudnienie osoby bezrobotnej przez rok w pełnym wymiarze lub przez półtora roku w połowie wymiaru czasu pracy. Bardzo ważne jest to, że grant na telepracę nie może zostać przyznany na zatrudnienie osób związnych rodzinnie z pracodawcą – małżonków, rodziców, rodzeństwa, dzieci...

Inną formą wsparcia jest świadczenie aktywizacyjne – ono też skierowane jest do osób bezrobotnych, które zrezygnowały z pracy, by opiekować się bliskimi. - Obowiązkiem pracodawcy jest zatrudnienie osoby bezrobotnej przez okres 12 lub 18 miesięcy, w zależności od potrzeb pracodawcy i w obu przypadkach musi być to ztrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy – mówi Marta Kłosińska-Wyżlic.

Jeżeli pracodawca nie wywiąże się ze swych obowiązków, będzie musiał zwrócić otrzymane pieniądze wraz z odstetkami.

- Program daje korzyści zarówno pracodawcy, jak i osobie bezrobotnej – dodaje Marta Kłosińska-Wyżlic. - Jeżeli chodzi o osobę bezrobotną, to przede wszystkim osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia po to, by zaopiekować się dzieckiem czy osobą zależną w jakiś sposób przez ten czas są oddalone od rynku pracy. W tym momencie taka forma pomocy umożliwia im powrót na ten rynek. Natomiast korzyścią dla pracodawcy jest przede wszystkim finansowe wsparcie, które obniża koszty zatrudnienia danej osoby.

Zarówno świadczenie aktywizacyjne, jak i grant na telepracę przyznawane są na pisemny wniosek pracodawcy. Szczegóły dostępne są oczywiście w Urzędzie Pracy.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama