Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 21 maja 2025 06:13
Reklama

Błędy w przesyłaniu e-deklaracji przez Internet

Witając wszystkich podatników w nowym, 2018 roku, organy podatkowe po raz kolejny przypominają o możliwości kontaktu z nimi poprzez nowoczesne narzędzie komunikacji na odległość – przez Internet. Już kilka milionów osób przekonało się do tego, że wypełnienie deklaracji na komputerze i wysłanie jej bez konieczności wizyty w urzędzie lub na poczcie może być rozwiązaniem bardzo wygodnym. Warto jednak pamiętać w jaki sposób prawidłowo dopełnić zobowiązań prawno – podatkowych.
Błędy w przesyłaniu e-deklaracji przez Internet

Urzędowe Poświadczenie Odbioru

Prawo podatkowe zobowiązuje podatnika do wykonywania różnych działań. Jednym z nich jest obliczanie i składanie do odpowiednich urzędów rocznych zeznań podatkowych, np. PIT. Za nie złożenie dokumentu grożą surowe sankcje, nawet o charakterze karno – skarbowym. Dlatego, każdy podatnik powinien pamiętać o złożeniu tego dokumentu, ale także o uzyskaniu oraz przechowywaniu odpowiedniego dokumentu / dowodu potwierdzającego dokonanie tych działań. Składając PIT w formie tradycyjnej w urzędzie można było na kopii uzyskać potwierdzenie wpływu. Wysyłając dokumenty na poczcie, należało zrobić to w formie listu rejestrowanego – i przechowywać potwierdzenie jego nadania. Obecnie korzystając z opcji e-deklaracji przez Internet, składający prawidłową deklarację otrzymuje elektronicznie wygenerowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest ono dowodem równym z potwierdzeniem nadania listu poleconego.

Błędy systemu e-Deklaracje

Tak jak każde inne oprogramowanie czy system, e-deklaracje nie są doskonałe. Może dojść do sytuacji, w której podatnik nie będzie w stanie wysłać swojego dokumentu z powodu błędu. Część z nich może wynikać z nieprawidłowego wypełnienia lub problemów technicznych. Instrukcje Ministerstwa Finansów na 2018 rok wskazują możliwe pojawiające się błędy i komunikaty e-administracji i e-bramek. Warto rozszyfrować niektóre z nich, albowiem mogą pojawiać się podczas sprawdzania statusu i pobierania Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Generalnie, komunikaty zostały podzielone na cztery główne kategorie:

1.  Dla dokumentów, które nie nadają się do przetworzenia:

101 - Proszę o ponowne przesłanie dokumentu

102 - Proszę o ponowne przesłanie żądania UPO

2. Dla dokumentów poprawnych lub uwzględniających dodatkową interakcję:

200 - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO

3. Dla dokumentów w trakcie przetwarzania:

301 - Dokument w trakcie przetwarzania

302 - Dokument wstępnie przetworzony

303 - Dokument w trakcie weryfikacji podpisu

4. Dla dokumentów niepoprawnych ze względu na błędy:

402 - Brak aktualnego pełnomocnictwa / upoważnienia do podpisywania deklaracji

403 - Dokument z niepoprawnym podpisem

414 - Weryfikacja negatywna - błąd w danych autoryzujących

418 - Dla złożonej deklamacji wymagane jest użycie podpisu kwalifikowanego

460 - Nieprawidłowa struktura NIP

466 - Nieprawidłowe podsumowanie kwot

Podsumowanie

Zawsze, bez względu na formę, zabierając się za e-pity specjaliści radzą aby robić to z odpowiednią rezerwą czasową, która pozwoli na poprawienie ewentualnych pomyłek czy rozwiązanie problemu technicznego. Dla osób, które nie czują się najmocniejsze w zakresie nowinek technologicznych lub po prostu mają obawy czy poradzą sobie z elektroniczną wersją PIT (e-pity), pomocne mogą być specjalne oprogramowania księgowo – podatkowe, zapewniane przez firmy komercyjne – które zdecydowanie mogą ułatwić pracę.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama