Jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki jest szeroko rozumiany transport samochodowy. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w roku 2016 wszystkimi środkami transportu przewieziono 1836,7 mln ton ładunków, czyli o 1,8% więcej niż rok wcześniej. Znaczący wzrost przewozów ładunków zanotowano także w transporcie samochodowym, morskim i lotniczym. Wykonana praca przewozowa wyniosła 385,7 mld tonokilometrów i była większa o 6,9% niż w roku 2015. I tu również w przypadku transportu samochodowego odnotowano silny wzrost (źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/transport-i-lacznosc/transport/przewozy-ladunkow-i-pasazerow-w-2016-roku,11,5.html). Aby pokonać konkurencję, firmy stosują różne rozwiązania. Jednym z nich jest telematyka.
Analiza telematyczna
Pod wymienioną nazwą, pod którą kryją się różne rozwiązania technologiczne z zakresu telekomunikacji i informatyki, pozwalające usprawnić działanie przedsiębiorców w różnych sektorach gospodarki. Jednym z adresatów telematyki są firmy transportowe zajmujące się przewozem towarów – nie tylko na terenie Polski, ale i całej Unii Europejskiej. Analiza telematyczna obejmuje dane gromadzone w systemie składającym się z takich urządzeń jak komputer pokładowy, nadajnik GPS, urządzenia pomiarowe i monitorujące cały proces transportu. Dzięki takim rozwiązaniom istnieje stała łączność między pojazdami a firmą.
System monitorowania służbowej floty taki jak np. Vehicle Tracking, zapewnia kontrolę czasu i sposób prowadzenia pojazdów. Pozwala także śledzić właścicielowi przedsiębiorstwa trasę przejazdu każdego auta, które ma zainstalowany lokalizator. Oprócz tego system do monitorowania i zarządzania pojazdami w oparciu o GPS to dobry sposób na obniżenie kosztów – zarówno związanych z ilością spalanego paliwa, jak i z efektywnym czasem pracy.
Cenne źródło informacji
Rozwiązania w zakresie monitoringu, takie jak znajdujące się na przykład na stronie https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/, to cenne źródło informacji dla właścicieli firm transportowych, którzy zdalnie identyfikują niebezpieczne zachowania na drodze. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o czynniku ekonomicznym, czyli o kontroli parametrów eksploatacyjnych (i w efekcie np. redukcji kosztów paliwa), a także optymalizacji zadań wykonywanych przez pracowników. Ponadto kierowcy zyskują poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza w nagłych sytuacjach, wiążących się z zagrożeniem życia.
Artykuł sponsorowany